https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedra-v-evrope-ohrozuji-urodu-jecmene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vedra v Evropě ohrožují úrodu ječmene

8.8.2018 00:25 | BRUSEL (ČTK)
Současné horké a suché počasí v Evropě ohrožuje úrodu ječmene, což může způsobit problémy pivovarům, které potřebují slad. / ilustrační foto
Současné horké a suché počasí v Evropě ohrožuje úrodu ječmene, což může způsobit problémy pivovarům, které potřebují slad. / ilustrační foto
Současné horké a suché počasí v Evropě ohrožuje úrodu ječmene, což může způsobit problémy pivovarům, které potřebují slad. Sklizeň v důležitých oblastech ve Skandinávii, severním Německu a Pobaltí by mohla být o 30 až 40 procent nižší, než je obvyklé, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na odhady obchodníka se zemědělskými plodinami Evergrain Germany.
 

Obavy z úrody se již promítají i do cen ječmene, které prudce rostou. Některé německé pivovary již začaly zvyšovat ceny piva, upozornil obchodník společnosti GrainCom Stefan Vollmar. Nicméně další analytici upozorňují, že slad činí pouze nepatrnou část nákladů na výrobu půllitru piva.

Mimořádně horké počasí ve Skandinávii způsobilo, že sklizeň začala o tři až čtyři týdny dříve, než je obvyklé. Počasí ale také ublížilo plodinám a podle poradenské firmy RMI Analytics bude v EU chybět 490.000 tun jarního sladovnického ječmene. EU zažije nedostatek této plodiny poprvé po osmi letech. Ještě před dvěma měsíci obchodník s obilovinami Robin Apple očekával, že v Evropě bude přebytek sladového ječmene v objemu více než jeden milion tun.

Výkonný ředitel firmy Evergrain Andries de Groen se domnívá, že sklizeň jarního ječmene v EU by mohla být deset procent pod pětiletým průměrem. Slabou úrodu v severní Evropě by mohla vykompenzovat Francie, kde je sklizeň vynikající a mohla by zajistit dostatek dodávek.

"Čím více jdete na sever, tím je to obtížnější," upozornil Vollmar. "Je těžké si být jistý konečným výsledkem sklizně, kterou jsme nyní začali. Ale očekáváme, že objem bude poměrně nízký a budeme mít problémy s kvalitou."

Ceny francouzského sladovnického ječmene se od dubna zvýšily o více než 35 procent a jsou nejvýše od roku 2013, vyplývá z údajů Commodity3. Druhý největší pivovar na světě Heineken ve své zprávě za druhé čtvrtletí varoval před vyššími cenami komodit. Uvedl, že slabá sklizeň v Evropě nebude mít letos negativní dopad na výsledky, avšak odmítl komentovat dopad v dalším období.

"Je to výrazné zvýšení ceny," uvedl de Groen. Domnívá se, že pivovary se budou muset vypořádat s růstem cen, pokud nemají uzavřené termínové kontrakty.

RMI rovněž upozornila, že sladovny budou muset platit více za kvalitnější obilí, nebo změnit své postupy výroby sladu. Horké počasí totiž také snižuje kvalitu ječmene. Na trhu tak zřejmě bude přebytek obilí použitelného pouze pro krmení hospodářských zvířat.



reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist