https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedrem-a-nedostatkem-vlahy-trpi-i-jeleni-a-danci-v-obore
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vedrem a nedostatkem vláhy trpí i jeleni a daňci v oboře

6.8.2018 00:12 | Č. LÍPA (ČTK)
Současným vedrem a nedostatkem vláhy trpí i jeleni a daňci v oboře ve Skalici u České Lípy.
Současným vedrem a nedostatkem vláhy trpí i jeleni a daňci v oboře ve Skalici u České Lípy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Libor Votoček / Obora Skalice u České Lípy
Současným vedrem a nedostatkem vláhy trpí i jeleni a daňci v oboře ve Skalici u České Lípy. Kvůli nedostatku potravy v přírodě dostávají i krmení, které se jim jinak dává až na podzim po říji, aby se dostali před zimou do kondice. Podle správce obory Jaroslava Tatarkoviče je ale zvýšená péče potřeba, aby zvěř neuhynula. Nedostatek vláky a potravy v přírodě podle něj trápí zvěř i v dalších oborách zasažených suchem.
 

"Věnuji teď oboře každý den čtyři hodiny dopoledne a čtyři odpoledne, to nikdy nebylo," uvedl Tatarkovič, který se o oboru ve Skalici stará zhruba 25 let.

Louky jsou je podle něj vyprahlé a bez trávy, což řeší tím, že jezdí pro takzvané okusy. "To jsou letorosty, které se stříhají velkými nůžkami po krajích lese, duby a vrby jívy. Tím nahrazujeme trávu," řekl správce. Podle něj na okusy jezdil i v minulých letech, ale výrazně méně častěji.

"Stačilo minimum jednou týdně, teď se toho vozí na metráky," dodal. Zvěř podle něj přikrmují i senem původně určeným pro zimu, což může mít podle správce fatální důsledky. "Seno dál sháníme, ale někteří zemědělci si z toho udělali byznys. Běžně bylo za 500 korun, teď ho prodávají za 1400 korun i více," uvedl Tatarkovič.

Ve zhruba desetihektarové oboře je bezmála 50 kusů jelení a daňčí zvěře. Správce je přikrmuje i fermentovaným krmením, jež dostávají v běžném roce až na podzim. "V červenci by ho dostávat neměli, bohužel je taková bída, že musí. Je to ječmen, oves, hrách, kukuřice, a to se musí nechat změknout, aby to jeleni strávili. Namočené to je 48 hodin," uvedl Tatarkovič.

Zvěř trpí i nedostatkem vody. S obcí si proto správce obory domluvil, že může každý druhý den dopouštět rybníček v oboře vodou z většího rybníku, který je nad ní. "To jsem také nikdy dělat nemusel," řekl. Do vody se podle něj chodí zchladit i daňci, kteří jinak do ní moc nevystupují. Výhodou podle správce alespoň je, že dvě třetiny obory tvoří lesy, a zvěř se tak může schovat do stínu. Obora Skalice je určená pro chov a výzkum jelení a daňčí zvěře. Roční provoz nejmenší obory na Českolipsku stojí zhruba 170.000 až 180.000 korun. Náklady zhruba ze 40 procent pokrývají dotace od Nového Boru a České Lípy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist