https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vesmirna-agentura-se-v-praze-prestehuje-stat-hleda-nove-sidlo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vesmírná agentura se v Praze přestěhuje, stát hledá nové sídlo

18.4.2021 15:35 | PRAHA (ČTK)
Agentura GSA sídlí v Praze od roku 2012 a je jedinou evropskou agenturou v Česku.
Agentura GSA sídlí v Praze od roku 2012 a je jedinou evropskou agenturou v Česku.
Foto | JiriMatejicek / Wikimedia Commons
Vesmírná evropská agentura GSA, která dosud sídlí v pražských Holešovicích, se přestěhuje do jiné budovy v metropoli. Stát ovšem pro ni ze svých zdrojů nové sídlo nenašel, proto bude nové prostory pro agenturu hledat na realitním trhu od soukromých vlastníků. Agenturu čeká v příštích letech rozšíření, při němž se až ztrojnásobí počet zaměstnanců a rozšíří infrastruktura. Současné místo v budově v Janovského ulici proto bude nedostačující.
 

Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA), která v Praze jako jediná evropská agentura sídlí od roku 2012, by se během následujících let měla rozšířit a transformovat na Agenturu EU pro kosmický program. Dosud je GSA pověřena řízením navigačního systému Galileo. Po transformaci by nově měla sdružit řízení provozu všech kosmických programů EU, což bude zahrnovat i rozšíření dosavadních kapacit. Počet zaměstnanců by se ze současných 200 měl zvýšit až na 600, agentura bude také potřebovat místo pro svou infrastrukturu.

Stát dosud hledal nové prostory ve volných budovách, které vlastní, žádnou vyhovující však nenašel. Mezi zvažovanými místy byly i prostory v budově ministerstva dopravy, ani to však nebyla proveditelná varianta. Stát proto nyní hledal na realitním trhu v Praze. Svou analýzu představí zástupcům evropské agentury a následně vybere alespoň tři vhodná místa. Jednu z nich by stát následně pronajal od soukromého vlastníka.

Agentura si přeje, aby zůstala v blízkosti centra metropole s dobrým dopravním napojením. Novou budovu by stát chtěl najít a připravit do roku 2024. Nyní by k tomu měl s agenturou uzavřít memorandum, které hledání nového sídla řeší.

Agentura zároveň bude kvůli stěhování potřebovat místo pro své datové centrum, to by zřejmě měla poskytnout Státní pokladna Centrum sdílených služeb.

Agentura GSA sídlí v Praze od roku 2012 a je jedinou evropskou agenturou v Česku. Podle zástupců agentury do loňska odvedla do českého rozpočtu přes tři miliardy korun. Po rozšíření by se finanční odvod měl zvýšit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist