https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-loni-ulozili-pokuty-za-27-2-milionu-kc-mezirocne-vzrostly-o-ctvrtinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři loni uložili pokuty za 27,2 milionu korun, meziročně vzrostly o čtvrtinu

1.2.2023 10:29 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Veterináři loni uložili pokuty za 27,2 milionu korun. Meziročně objem vybraných pokut vzrostl o čtvrtinu. Provedli 6764 kontrol životní pohody hospodářských zvířat a zájmových chovů. Závadu zjistili při 19 procentech kontrol hospodářských zvířat a 32 procentech zájmových chovů, uvedli zástupci Státní veterinární správy (SVS). Počet kontrol meziročně vzrostl o tři procenta. V pěti nejzávažnějších případech předala SVS podnět pro podezření z trestného činu policii.
 

Počet závad, které veterináři v chovech zjistili, je zhruba stejný jako v roce 2021. Mezi nejčastější nedostatky patří nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezajištění veterinární péče a nezabezpečení zvířete proti úniku. Ředitel sekce veterinární SVS Petr Šatrán řekl, že nejvyšší pokuta byla 500 000 korun. SVS předala na základě svých zjištění 446 podnětů obcím s rozšířenou působností. V 80 případech podali veterináři návrh na umístění týraného zvířete do náhradní péče.

Veterinární inspektoři provedli 40 200 kontrol hygieny potravin živočišného původu, meziročně o zhruba 700 více než v roce 2021. Zjištěné závady byly podobné jako v předchozích letech. Zhruba pětina zjištěných přestupků spočívala v porušení předpisů správné výrobní a hygienické praxe, 17 procent prohřešků se týkalo označení výrobků.

Dozor na jatkách v loňském roce vykonávalo 400 veterinárních lékařů a techniků. Porážek bylo loni přes 120 milionů. Ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Jan Váňa uvedl, že loni veterinární správa mimořádně kontrolovala jatka. Podnět k tomu dala nezisková organizace Zvířata nejíme, která v květnu zveřejnila záběry z jatek v Hraběticích na Znojemsku, na nichž zaměstnanci jatek při vykládce prasata či krávy kopou nebo jim dávají elektrošoky.

Veterinární správa podala na majitele jatek trestní oznámení kvůli podezření z páchání trestného činu týrání zvířat. Na jatkách není kvůli jejich menší velikosti a nepravidelné porážce a kvůli personální kapacitě SVS stálý veterinární dozor. Váňa řekl, že SVS mimořádnými kontrolami prověřovala, zda jde o ojedinělý exces. "Podařilo se nám prokázat, že to není systémová záležitost," doplnil s tím, že inspektoři zkontrolovali zhruba třetinu jatek a zaměřovali se na menší provozy podobné tomu na Znojemsku.

Veterinární správa také dozoruje zásilky živých zvířat a živočišných produktů při vývozu. Loni vydali inspektoři potvrzení pro 11.700 zásilek do zemí mimo EU, meziročně to bylo o 13 procent méně. SVS provozuje pohraniční veterinární stanici na pražském Letišti Václava Havla, kde bylo loni odbaveno 771 zásilek. Zamítnuto bylo 55 zásilek.

Veterinární správa minulý rok musela řešit šíření ptačí chřipky, potvrdilo se 20 ohnisek nákazy. Většina byla v malochovech drůbeže, čtyři ohniska byla v komerčních chovech. Nákaza koncem loňského roku zasáhla velkochov na Tachovsku, kde se muselo zlikvidovat 750.000 nosnic. Minulý rok se Česka také po čtyřech letech vrátil africký mor prasat, který se potvrdil na Liberecku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist