https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-loni-ulozili-pokuty-za-33-milionu-korun-podobne-jako-predloni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři loni uložili pokuty za 33 milionů korun, podobně jako předloni

23.2.2021 01:18 | PRAHA (ČTK)
Nejvíce podezření z týrání bylo u koní, dále pak u skotu a psů. Ilustrační foto
Nejvíce podezření z týrání bylo u koní, dále pak u skotu a psů. Ilustrační foto
Státní veterináři loni uložili pokuty za téměř 33 milionů korun. Je to podobná suma jako o rok dříve, kdy to bylo rekordních více než 33 milionů korun. Chyb zjištěných v pohodě zvířat loni ubylo u zájmových chovů o dva procentní body na 30 procent, u hospodářských zvířat o tři procentní body na 19 procent, uvedli zástupci Státní veterinární správy (SVS). Počet kontrol pohody zvířat meziročně klesl o 700 na 6800. Ve 13 nejzávažnějších případech předali veterináři podnět policii kvůli podezření ze spáchání trestného činu.
 

Nejvíce podezření z týrání bylo u koní, dále pak u skotu a psů. Například v Pardubickém kraji našli veterináři pět koní, o které se nikdo nestaral, zatím ale obec s rozšířenou působností nerozhodla o náhradní péči, dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V dalším případě našli veterináři psa přivázaného u boudy na řetězu, přičemž smyčka byla zakončená šroubem. "Nebylo to opatření dočasné, ale bylo naprosto nevhodné," dodal.

Nejvyšší pokuty loni veterináři uložili chovateli koní v Křenku v okrese Praha východ. V současnosti se ale už podle Semeráda zdravotní stav koní zlepšil. Další vysoká pokuta byla za falšování dokumentace o původu masa. Prodejce prodával surovinu z Maďarska a Polska, ale označoval ji za českou, zde činila pokuta 600 000 Kč. Třetí nejvyšší byla pro řetězec Lidl za souhrn několika kontrol a prohřešků, například za to, že prodávané výrobky měly v sobě více soli, než deklarovaly. Zde šlo o půl milionu Kč.

Činnost SVS byla po většinu roku ovlivněna koronavirovou pandemií. "Pro ilustraci, jak koronavirová pandemie ovlivnila chod úřadu, lze uvést, že se do izolace na základě pozitivního vyšetření postupně dostalo okolo 120 zaměstnanců SVS, což odpovídá bezmála desetině všech pracovníků. Okolo 180 dalších pracovníků se na základě rizikového kontaktu s nakaženým dostalo v průběhu roku do karantény," uvedl veterinární mluvčí Petr Vorlíček.

Například na jatkách ale byly porážky loni v podobné výši jako předloni. "I v době nouzového stavu dozorovalo v celé ČR již od časných ranního hodin každý den bezmála 500 úředních veterinárních lékařů a techniků na 300 českých jatkách a zvěřinových závodech," dodal mluvčí.

Počet kontrol veterinární hygieny loni meziročně klesl o 15 procent na zhruba 41 000. Výjimkou byly kontroly zásilek do zemí mimo EU, při registraci nových provozů nebo kontrol značky Klasa. Jejich počty rostly, zbytek klesal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist