https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-se-kvuli-mrazu-zameri-na-zivotni-podminky-zvirat-v-chladnem-pocasi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři se kvůli mrazu zaměří na životní podmínky zvířat v chladném počasí

7.2.2023 18:04 (ČTK)
Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) se kvůli aktuálnímu mrazu při kontrolách zaměří na povinnosti chovatelů hospodářských zvířat při nízkých teplotách. Dnes o tom informoval mluvčí správy Petr Vorlíček. Chovatelé musí zvířatům zajistit dostatečné napájení, vhodné krmení a ochranu před mrazem.
 

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se budou teploty tento týden pohybovat okolo nuly, v noci mohou klesnout až na minus 15 stupňů.

Inspektoři veterinární správy budou podle Vorlíčka kontrolovat, zda ve výbězích nebo pastvinách nezamrzá voda určená k napájení zvířat. Chovatelé mají podle předpisů rovněž povinnost zajistit přiměřenou ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami.

Veterinární správa upozorňuje, že chladné počasí může mít výraznější vliv na mláďata. Uvádí také, že by chovatelé měli upravit krmné dávky zvířatům tak, aby na zvládání nízkých teplot měla dostatek energie.

Podle SVS při silných mrazech mohou například slepicím omrzat hřebínky. Negativní vliv může mít počasí i na domácí zvířata. Menší plemena psů se mohou nachladit. Doporučuje se také psům po návratu z venčení kontrolovat tlapky kvůli posypové soli na chodnících. Problémy může sůl způsobit i kočkám. Chovatelé by podle veterinářů neměli opomíjet to, že domácí zvířata mohou trpí chladem a vlhkem. Chovatelům koní doporučují používat takzvané dekování u zvířat, která nejsou zvyklá na pobyt venku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist