https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-umozni-myslivcum-lecit-zver-proti-parazitum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři umožní myslivcům léčit zvěř proti parazitům

6.12.2019 00:11 (ČTK)
Veterináři ke konci letošního roku zruší mimořádné opatření, které myslivcům zakazuje používat přípravky proti parazitům u spárkaté zvěře. / Ilustrační foto
Veterináři ke konci letošního roku zruší mimořádné opatření, které myslivcům zakazuje používat přípravky proti parazitům u spárkaté zvěře. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Veterináři ke konci letošního roku zruší mimořádné opatření, které myslivcům zakazuje používat přípravky proti parazitům u spárkaté zvěře. Budou je ale muset nahlásit do 10. ledna krajské veterinární správě. Použití léčiv pak bude možné mezi 3. a 23. únorem, sdělil včera mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
 

"Uvedený zákaz souvisel s výskytem afrického moru prasat v ČR a s tím, že bylo nutné maximálně podpořit lov prasat divokých. V honitbách, kde byla antiparazitika používána, byla totiž na několik týdnů znemožněna konzumace zvěřiny včetně masa z divočáků. Existovaly proto obavy, že v důsledku této skutečnosti by v těchto oblastech klesl odlov černé zvěře, což se však následně nepotvrdilo," uvedl mluvčí. Šest desítek mysliveckých sdružení pak podle něj zažádalo o výjimku. Prasata z honiteb, kde jsou léky ve volné přírodě použity, nesmějí být několik týdnů konzumována, myslivci je pak podle dřívějšího zdůvodnění veterinářů neloví.

"Před aplikací antiparazitárních přípravků je uživatel honitby povinen informovat o plánované akci všechny uživatele sousedních honiteb včetně přeshraničních," připomněl. Od roku 2021 pak budou platit pro používání antiparazitik přísnější pravidla. "Jejich použití budou uživatelé honiteb muset doložit výsledkem monitoringu parazitóz provedeného v předchozím roce u stanoveného procenta ulovené zvěře," dodal.

Veterináři v polovině listopadu oznámili, že se africký mor prasat dostal na západ Polska. Nové ohnisko nemoci, které polské dozorové orgány vyhlásily, leží 120 kilometrů od Česka a 80 kilometrů od hranic s Německem. Riziko zavlečení choroby na české území se tak výrazně zvýšilo, řekl tehdy Vorlíček. ČR má v boji s nemocí světový primát, protože se jí podařilo chorobu na svém území vymýtit.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus nebezpečný.

S nemocí se kromě mnoha evropských států potýká rovněž Čína, která je největším vývozcem vepřového na světě. Podle odborníků bude muset do budoucna zlikvidovat asi třetinu své letošní produkce vepřového, tedy asi 18 milionů tun, dvakrát více, než kolik činí roční celosvětový export.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist