Veterinární legislativa je téměř kompatibilní s EU
Podle SVS by se přitom neměly kandidátské země včetně ČR v přijímání s Evropou harmonizované legislativy nechat "deptat referenčním datem 1. 1. 2003, když je dnes jasné, že k tomuto datu nikdo zřejmě v tak krátké době přijatý být nemůže a z důvodu omezení ústavami jednotlivých zemí nelze legislativu EU beze zbytku přijmout".
Podle ústředního ředitele SVS Josefa Holejšovského navíc hodnotí úroveň našeho veterinárního dozoru inspekce z Bruselu opakovaně jako srovnatelnou se zeměmi EU.
"Bohužel se ale mnohdy stále setkáváme s přístupem, jako kdybychom teprve začali veterinární legislativu tvořit. Problémy, které máme, jsou ale jen detailní, a stále se průběžně pilují. Viz například poslední novelizované vyhlášky, například vyhláška č. 326/2001 stanovící, jak se má označovat hovězí maso uváděné do oběhu nebo vyhlášky č. 399/2001 a č. 400/2001, které novelizují vyhlášky č. 286/199 a č. 287/1999, které nově určují co je specifikovaný rizikový materiál a stanoví povinnost jej barvit a stanoví podmínky pro zacházení s odpady živočišného původu. Kromě toho by měl od 1. ledna 2003 platit nový veterinární zákon, který již bude zcela vycizelován podle evropské veterinární legislativy," uvedl Holejšovský.
reklama