https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinarni-sprava-varuje-pred-zavlecenim-africkeho-moru-prasat-z-dovolene-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterinární správa varuje před zavlečením afrického moru prasat z dovolené

21.6.2024 18:46 (ČTK)
Veterinární správa varuje před možným zavlečením afrického moru prasat (AMP) z turisticky oblíbených destinací, například z Itálie či Řecka, do Česka. Turisté mohou virus převézt v potravinách s obsahem vepřového masa nebo kontaminovanými materiály. Státní veterinární správa o tom informovala v tiskové zprávě. Veterináři upozornili na zvýšené riziko při oblíbené agroturistice a s ní spojené případné návštěvy lokálních farem. Pokud si lidé chtějí z dovolené dovézt výrobky z vepřového nebo masa divočáků, musí být označené oválnou značkou s číslem výrobního podniku.
 
Africký mor prasat (AMP) se v Evropě šíří dlouhodobě a postihuje mnohé země. V Česku veterináři nákazu zjistili u divokých prasat, v jiných evropských zemích i v chovech prasat domácích. "Jen v období od 20. 5. do 16. 6. 2024 bylo v Evropě hlášeno 57 nových ohnisek AMP v chovech domácích prasat. Nejvíce ohnisek v letošním roce bylo zatím potvrzeno v Rumunsku, v Bosně a Hercegovině, Srbsku a na Ukrajině," uvedla veterinární správa. U prasat divokých eviduje Evropa za stejné období přes 450 nových případů. Nejvíce jich bylo podle veterinářů v turisticky oblíbené Itálii, v sousedních Polsku a Německu i nedalekém Maďarsku. Nákaza se vyskytuje i v hojně navštěvovaném Řecku, dodali.

V Německu, kde se nyní koná mistrovství Evropy ve fotbale a kam míří stovky tisíc turistů, se v polovině června potvrdila nákaza u uloveného divočáka u města Rüsselsheim poblíž frekventované dálnice A60 ve spolkové zemi Hesensko. "Nejbližší podobný případ na německém území se přitom nachází stovky kilometrů od tohoto místa. To ukazuje, že navzdory velmi přísným opatřením, které Německo uplatňuje, není možno riziko šíření nákazy dostatečně eliminovat. Velmi pravděpodobně u podobných případů sehrává roli lidský faktor," upozornili odborníci.

Africký mor prasat je nakažlivé onemocnění virového původu, které způsobuje téměř stoprocentní úmrtnost prasat. Na člověka se nepřenáší, člověk může virus pasivně přenášet na velké vzdálenosti. Kontaminovány virem mohou být třeba i dopravní prostředky, obuv či oblečení.

V ČR bylo onemocnění opět potvrzeno v prosinci 2022 v populaci prasat divokých na území Libereckého kraje. Od počátku letošního roku veterináři zatím evidují 19 případů nákazy u prasat divokých. Celkem jich bylo v ČR od počátku nákazy na konci roku 2022 potvrzeno 76. V chovech domácích prasat se v ČR tato nákaza zatím nepotvrdila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist