https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vetsi-cast-moravy-uz-bez-smogove-situace-ve-vetsine-cech-trva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Větší část Moravy už bez smogové situace, ve většině Čech trvá

23.1.2017 11:04 | PRAHA (ČTK)
Výrazné zlepšení kvality ovzduší v nejbližších dnech meteorologové ve většině regionů, kde je nyní smogová situace, neočekávají. Ilustrační foto.
Výrazné zlepšení kvality ovzduší v nejbližších dnech meteorologové ve většině regionů, kde je nyní smogová situace, neočekávají. Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po několika dnech byla dnes odvolána smogová situace ve Zlínském kraji a části Moravskoslezského kraje. Ve větší části Moravy už smog není, na většině území Čech naopak smogová situace pokračuje. Trvá v osmi krajích, v Moravskoslezském kraji pak platí pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek bez Třinecka. Ve třech krajích pokračuje i takzvaná regulace, při které musí některé podniky omezovat výrobu. Meteorologové většinou neočekávají, že se stav ovzduší v regionech zasažených smogem v nejbližší době výrazně změní.
 

Smogová situace se vyhlašuje, když hodnota koncentrace polétavého prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil postupně od čtvrtka smogovou situaci v deseti krajích a Praze. V neděli poté situaci odvolal na Třinecku a v Jihomoravském kraji a dnes ráno ve Zlínském a Moravskoslezském kraji kromě aglomerace Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Aktuálně smogová situace stále platí kromě zmíněné části Moravskoslezského kraje také v Olomouckém, Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském, Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji a Praze. V Olomouckém a Středočeském kraji a Praze navíc trvá i regulace, která se vyhlašuje, když dvanáctihodinový průměr koncentrace prachu překročí 150 mikrogramů.

Výrazné zlepšení kvality ovzduší v nejbližších dnech meteorologové ve většině regionů, kde je nyní smogová situace, neočekávají. Například v Ústeckém kraji může smog podle předpovědi vydržet několik dní a v Plzeňském kraji celý týden. V Moravskoslezském kraji budou během dnešního odpoledne dobré rozptylové podmínky, ale 24hodinové koncentrace prachu budou dál většinou nad imisním limitem. V jižních Čechách sice koncentrace prachu ráno klesaly, ale vzhledem k vývoji počasí ČHMÚ smogovou situaci během dneška patrně neodvolá. V Pardubickém kraji dokonce meteorologové předpokládají, že se během 24 hodin rozptylové podmínky zhorší, ovzduší se tak zlepší asi až koncem týdne.

Na zhoršenou kvalitu vzduchu reagovaly městské úřady. Třeba Praha znovu apelovala na řidiče, aby pokud možno nevyjížděli a využili raději MHD. Místním i turistům magistrát doporučil omezit pohyb venku. Přerovská radnice v pátek poslala obyvatelům SMS, ve které doporučuje nemocným, seniorům a dětem omezit pobyt venku a fyzickou zátěž. Městská autobusová doprava je v Přerově zdarma od pátku do odvolání.K úbytku smogu o zhruba 95 procent by podle dnešního prohlášení ekologů z Hnutí Duha přispěl odložený antifosilní zákon, který měl v budoucnu snížit závislost Česka na ropě, zemním plynu a uhlí. Hnutí se odvolává na studii k zákonu, kterou pro ministerstvo životního prostředí zpracovala konzultační firma EGÚ Brno spolu s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Ministr Richard Brabec (ANO) minulý týden uvedl, že zákon vládě nepředloží, chce navrhnout, aby zvážila jeho dopady a dohodla se na případném odložení přípravy ve vládním období. Antifosilní zákon má už řada evropských zemí.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist