https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vetsina-lidi-tridi-odpad-jizdy-autem-se-omezit-nesnazi-ukazal-vyzkum-verejneho-mineni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Většina lidí třídí odpad, jízdy autem se omezit nesnaží, ukázal výzkum veřejného mínění

30.6.2017 08:53 | PRAHA (ČTK)
Většina lidí v Česku kvůli ochraně životního prostředí třídí odpad, třeba omezit jízdy autem se ale nesnaží. Přitom podle čtyř pětin dotázaných právě silniční doprava značně zatěžuje životní prostředí.
Většina lidí v Česku kvůli ochraně životního prostředí třídí odpad, třeba omezit jízdy autem se ale nesnaží. Přitom podle čtyř pětin dotázaných právě silniční doprava značně zatěžuje životní prostředí.
Většina lidí v Česku kvůli ochraně životního prostředí třídí odpad, třeba omezit jízdy autem se ale nesnaží. Přitom podle čtyř pětin dotázaných právě silniční doprava značně zatěžuje životní prostředí. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).
 

Že jejich domácnost vždy nebo často třídí běžný odpad, uvedlo v průzkumu téměř devět desetin lidí. Zhruba osm desetin také třídí nebezpečný odpad. Šetřit energiemi a vodou se ale kvůli ochraně životního prostředí snaží již jen polovina Čechů a výrobky šetrné k životnímu prostředí cíleně nakupuje pouze čtvrtina.

Nejméně dotázaných - ani ne pětina - uvádělo, že kvůli ochraně přírody nakupuje biopotraviny, či omezuje jízdy autem. Přitom situaci ohledně zatížení životního prostředí silniční dopravou označilo v průzkumu za špatnou 83 procent Čechů. To byl větší podíl negativních ohlasů než u těžby nerostných surovin, kde situaci považuje za špatnou 72 procent lidí.

Účastníci průzkumu hodnotili kromě dopravy a těžby situaci v celkem 12 oblastech ovlivňujících životní prostředí. Ve všech těchto oblastech převažovaly negativní ohlasy. Nejlépe lidé hodnotili úspornost spotřeby energií a surovin občany, kde je situace špatná jen podle 50 procent dotázaných a dobrá podle 40 procent.

Celkově se Česká republika stará o životní prostředí podle 58 procent Čechů přiměřeně. Za nedostatečnou považuje péči o životní prostředí 34 procent lidí. Názor lidí se v posledních letech výrazněji nezměnil.

Průzkum provádělo CVVM v období od 8. do 18. května. Zúčastnilo se ho 1019 obyvatel České republiky ve věku od 15 let.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist