https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vetsina-lidi-v-m-trebove-se-zapojila-do-systemu-snizovani-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Většina lidí v Moravské Třebové se zapojila do systému snižování odpadů

16.4.2018 01:14 | M. TŘEBOVÁ (ČTK)
Domácnosti se do systému registrují pomocí internetové aplikace a dostanou identifikační čárové kódy, které nalepí na popelnice nebo pytle s vytříděným odpadem. Podle množství produkovaných odpadků, které bude město sledovat, budou moci získat slevu na poplatcích až 70 procent. / Ilustrační foto
Domácnosti se do systému registrují pomocí internetové aplikace a dostanou identifikační čárové kódy, které nalepí na popelnice nebo pytle s vytříděným odpadem. Podle množství produkovaných odpadků, které bude město sledovat, budou moci získat slevu na poplatcích až 70 procent. / Ilustrační foto
Motivační evidenční systém odpadového hospodářství v Moravské Třebové se postupně rozšiřuje. V dvouměsíčním pilotním období v srpnu a září loňského roku se do něj zapojila asi čtvrtina obydlených domácností, nyní je jich již více než 55 procent. Systém má snížit množství komunálního odpadu ve městě, lidé za třídění odpadu získávají slevu.
 

"Na hodnocení výsledků je ještě brzo. Už se ale trochu projevuje ekonomické uvažování lidí, dávají popelnice před dům až tehdy, když jsou plné," řekla jednatelka Technických služeb Gabriela Horčíková. Bylo proto možné snížit frekvenci vyvážení nádob na odpadky.

Domácnosti se do systému registrují pomocí internetové aplikace a dostanou identifikační čárové kódy, které nalepí na popelnice nebo pytle s vytříděným odpadem. Podle množství produkovaných odpadků, které bude město sledovat, budou moci získat slevu na poplatcích až 70 procent. Popeláři také sledují, zda popelnice neobsahují recyklovatelný materiál a nejsou poloprázdné.

"Za vyseparování odpadních plastů a papíru za srpen a září jsme v naší čtyřčlenné domácnosti platili místo 550 na osobu asi 470 korun," uvedl občan města Jindřich Kos.

Motivační systémy se slevami za tříděný odpad již před časem zavedly také například Ústí nad Orlicí nebo Letohrad. V pololetí chce Moravská Třebová rozdat lidem ještě kompostéry. Tím by se mělo dál snížit množství odpadu v popelnicích.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist