https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vetsina-stran-chce-snemovni-verzi-zakona-o-narodnich-parcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Většina stran chce sněmovní verzi zákona o národních parcích

21.2.2017 14:30 | PRAHA (ČTK)
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes novinářům řekl, že schválení senátní verze by znamenalo faktický zánik národních parků.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes novinářům řekl, že schválení senátní verze by znamenalo faktický zánik národních parků.
Většina stran bude dnes hlasovat pro sněmovní verzi zákona o národních parcích. Pro senátní verzi, kterou dnes do Sněmovny přijde podpořit prezident Miloš Zeman, budou jednotně hlasovat pouze poslanci ODS. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes novinářům řekl, že schválení senátní verze by znamenalo faktický zánik národních parků.
 

"Na území národních parků, aspoň části z něj, bychom měli nechat přírodu pracovat, jak funguje. To je něco, co zachovává naše poslanecká a vládní verze," řekl Brabec. Senátní verze zákona podle něj posiluje důraz na jiné funkce přírody, jako je například rekreace nebo udržitelný rozvoj území, to ale podle něj není úkolem národních parků. Poslanecký klub ANO na Brabcovu žádost přijal usnesení, že jednotně podpoří sněmovní verzi zákona.

"Chceme, aby pro nás i naše děti byly zachovány takové kouty přírody, kde bude k vidění ještě divoká příroda bez silných zásahů člověka," řekl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. KDU-ČSL podle něj má ohlasy i od mnoha šumavských obcí, které sněmovní verzi zákona podporují. Lidovecký klub proto tuto verzi podpoří, stejně jako to udělal i v předchozím hlasování.

Stejně se zachovají i poslanci TOP 09. "Neprávem se říká, že sněmovní verze omezuje šumavské obce. Není to pravda, přítomnost národního parku přináší regionu prosperitu," řekl poslanec TOP 09 Michal Kučera. Podle něj díky existenci národního parku na Šumavu ročně přichází milion návštěvníků, kteří přinášejí peníze a rozvoj služeb.

Sněmovní verzi zákona bude podporovat také poslanecký klub hnutí Úsvit.

ČSSD nemá k zákonu jednotný postoj a rozhodnutí ponechá na jednotlivých poslancích. Předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák ale dnes prohlásil, že většina zákonodárců strany bude hlasovat pro původní sněmovní verzi.

Naopak KSČM nebude hlasovat pro žádnou verzi. Současný stav je podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lepší, než by přinesla jakákoli změna.

Za sněmovní verzi se jednoznačně postavila pouze ODS. Podle předsedy poslaneckého klubu strany Zbyňka Stanjury se tak strana rozhodla kvůli tomu, že senátní verze podle ní zachovává současná práva obcí a měst na území národního parku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist