Více než 30 miliard USD bude třeba na oddlužení nejchudších zemí světa
24.9.2000 20:54 | PRAHA
(EkoList)
Více než třicet miliard amerických dolarů bude potřeba pro oddlužení nejchudších zemí světa (tzv. HIPC), aby se do roku 2015 snížil počet lidí žijících pod hranicí chudoby, tedy s příjmem 2 USD na den, na polovinu. V první etapě, která by měla skončit do konce tohoto roku, by mělo být oddluženo prvních deset zemí. Prohlásila to dnes v Praze na tiskové konferenci během zasedání MMF a SB německá ministryně pro spolupráci a rozvoj Heidemarie Wieczorek-Zoulová. Prezident Světové banky James Wolfensohn dodal, že dalších deset zemí, o kterých se původně také uvažovalo pro první etapu, by přicházelo v úvahu po dalších třech měsících.
reklama
Do fondu pro HIPC už přispěly evropské země částkou 1,65 miliardy USD, Japonsko, Kanada, Austrálie a Nový Zéland poskytli 316 milionů USD a v dohledné době přispějí i Spojené státy americké, pokud částku 600 milionů USD schválí američtí kongresmani.
Výzvou pro další takovou pomoc je podle zástupců Světové banky také boj s epidemií AIDS. Virem HIV je na světě infikováno přibližně 34 milionů lidí. Podle Wieczorek-Zoulové by SB pro účinnou pomoc potřebovala lepší dokumentaci důsledků této pandemie.
reklama
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk