https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vichrice-ponicila-ve-statnich-lesich-cr-asi-100-000-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vichřice poničila ve státních Lesích ČR asi 100 000 stromů

28.6.2021 17:57 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Tornádo na Hodonínsku podle odhadů poničilo až 110 hektarů lesů.
Tornádo na Hodonínsku podle odhadů poničilo až 110 hektarů lesů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vichřice na konci minulého týdne poničila v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) v celé zemi podle prvních odhadů asi 100 000 metrů krychlových dřeva. Představuje to asi 100 000 stromů. V lokalitě jižní Moravy, které zasáhlo tornádo, lesníci škody odhadují na asi 40 000 metrů krychlových poškozeného dřeva. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.
 
Zhruba 100 000 metrů krychlových zničeného dřeva představuje necelé jedno procento z letos plánované těžby Lesů ČR ve výši kolem 14 milionů metrů krychlových. Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Tornádo na Hodonínsku podle odhadů poničilo až 110 hektarů lesů. Státnímu podniku také poškodilo okna a střechy na správních a technických objektech a zničilo dva automobily v postižené oblasti. "Poškozené objekty musí posoudit statik," uvedla mluvčí a dodala, že výši škod bude podnik upřesňovat.

Lesníci v poničených lesích nyní odklízejí kmeny stromů z lesních cest a těží vyvrácené a zlomené stromy. "Dále budeme postupovat jako vždy při mimořádné události, tedy les obnovíme směsí dřevin vhodnou pro konkrétní stanoviště," uvedla mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist