https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vichrice-v-lesich-krnap-vetsi-skody-nezpusobila-ponicila-do-5000-m3-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vichřice v lesích KRNAP větší škody nezpůsobila, poničila do 5000 m3 dřeva

19.2.2022 01:59 | VRCHLABÍ (ČTK)
Labský důl s meandrujícím tokem Labe, Krkonošský národní park
Labský důl s meandrujícím tokem Labe, Krkonošský národní park
Foto | Huhulenik / Wikimedia Commons
Vichřice doprovázená silným deštěm, která se přes Královéhradecký kraj přehnala ve čtvrtek, v Krkonoších na lesních porostech větší škody nenapáchala. Podle dosavadních zjištění silný vítr na území Krkonošského národního parku (KRNAP) poničil odhadem méně než 5000 metrů krychlových dřeva. Na území národního parku jde spíše o jednotlivé stromy či malá ložiska., řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Při pohybu v lesích by si lidé měli přesto dávat pozor na padající větve či části stromů.
 

"Zásadní škody vichřice nezpůsobila. Co zatím víme, tak jde většinou o jednotlivosti, možná zlomy ve vrcholových partiích stromů. V Krkonoších čtvrteční vichřice nebyla výjimečná. Odhadujeme, že vítr na území KRNAP poničil řádově nižší jednotky tisíců kubíků dřeva," řekl ČTK Drahný.

Podle něj jsou stromy zasažené čtvrteční vichřicí rozprostřeny po celé ploše hor, což není nic neobvyklého. Horší by bylo, kdyby se škody soustředily v jedné lokalitě.

Čtvrteční vichřice dosahovala na hřebenech Krkonoš síly orkánu, vítr tam v nárazech dosahoval rychlostí nad 118 km/h. Na Sněžce přístroje naměřily vítr v nárazu až 181 km/h a na hřebenové Luční boudě 129 km/h. V nížinách měl vítr rychlost v nárazech až 110 km/h. V nejvyšších partiích Krkonoš převažuje bezlesý ekosystém arkto-alpínské tundry.

Podle předpovědi meteorologů se má silný vítr vrátit do Krkonoš opět o víkendu. V Krkonoších může dosahovat rychlosti v nárazech až 110 km/h.

Nejničivějším větrem na území celých Krkonoš za posledních 25 let zůstává orkán Kyrill, který v lednu 2007 poškodil v KRNAP 88 000 metrů krychlových dřeva a zasáhl plochu 3900 hektarů.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesů na české straně Krkonoš je zhruba 37 000 hektarů.

Silný vítr s deštěm ve čtvrtek v Královéhradeckém kraji lámal stromy a ničil střechy. V severní části kraje, zvláště v podhůří Krkonoš a Orlických hor, deště a tání sněhu vzedmuly hladiny řek až na třetí stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. Energetikům v kraji se do dnešního rána podařilo téměř obnovit dodávky elektřiny přerušené čtvrtečním silným větrem. Ve čtvrtek ráno bylo v kraji bez elektřiny 76.500 domácností.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist