https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/viden-podporuje-vznik-parkletu-neboli-zelenych-oaz-v-ulicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vídeň podporuje vznik parkletů - zelených oáz v ulicích

18.7.2017 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Parklet je malý park nebo místo na sezení zřízené na ulici, respektive parkovacím stání. Zejména v centru měst, kde bývá nedostatek zeleně, plní parklety užitečnou funkci, neboť nabízí místo k odpočinku, posezení s přáteli nebo hraní her.
Parklet je malý park nebo místo na sezení zřízené na ulici, respektive parkovacím stání. Zejména v centru měst, kde bývá nedostatek zeleně, plní parklety užitečnou funkci, neboť nabízí místo k odpočinku, posezení s přáteli nebo hraní her.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Christian Fürthner / MA 21
Lidé ve Vídni mohou spatřit tzv. parklety, tj. malé zelené oázy v ulicích města. Obyvatelé v nich mohou přímo před domovními dveřmi nalézt místo k odpočinku nebo setkávání s přáteli. Informuje o tom Zahraniční kanceláři města Vídně.
 

Parklet je malý park nebo místo na sezení zřízené na ulici, respektive parkovacím stání. Zejména v centru měst, kde bývá nedostatek zeleně, plní parklety užitečnou funkci, neboť nabízí místo k odpočinku, posezení s přáteli nebo hraní her. Některé parklety mohou připomínat kreativní restaurační předzahrádky, ve skutečnosti ale představují všem přístupný nekomerční veřejný prostor bez ohledu na (ne)konzumaci.

Myšlenka na dočasné využití parkovacího místa jako veřejného obývacího prostoru se zrodila v roce 2005 v kalifornském San Francisku. Umělecký kolektiv Rebar si na pár hodin zakoupil parkovací lístek, ale místo toho, aby na parkovišti postavili automobil, začali iniciátoři kolemjdoucí zvát ke společnému trávení času na uvolněném prostranství. Na akci navázaly další a zelené oázy se mezitím začaly šířit do světových měst včetně Vídně.

Během loňského roku jste v ulicích Vídně mohli narazit celkem na 15 parkletů oživujících společný život v metropoli. Letos jich lze napočítat takřka 30 a město jich chce ještě víc.

Každý, kdo má o umístění parkletu zájem, se může prostřednictvím krátkého formuláře obrátit na dopravní a stavební odbor vídeňského magistrátu. Žádost by měla obsahovat především popis, nákresy, návrh na umístění a kontaktní údaje. S řádným vyplněním, zajištěním finančních prostředků, ale také inspirací, jak prostor co nejlépe navrhnout, obyvatelům Vídně pomáhá městský program Grätzloase. Kvůli vysokému zájmu jsou však jeho letošní kapacity vyčerpány. Povolení na parklety se zpravidla vystavuje na jeden rok.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist