Vídeň se trápí s vodními rostlinami v Dunaji. Problém řeší obojživelné sekačky
Na počátku června Vídeň uvedla do provozu další flotilu žacích a sběrných strojů, čímž zdvojnásobila dosavadní kapacitu. Nyní je v rakouském hlavním městě v provozu celkem 17 speciálních člunů. Ty vyjíždějí každý den v šest hodin ráno a během dne pročistí vodní plochu o velikosti sedmi hektarů. Celé území je vždy předem ohraničeno, díky čemuž proud ani vítr nemohou posekané kusy rostlin roznést do širšího okolí.
Sběrné čluny pak sbírají posekané rostliny přímo ve vymezeném území. Na břehu už čekají nákladní vozy směřující do městské kompostárny ve čtvrti Lobau. Každý den takto ve Starém Dunaji sesbírají až 90 tun rostlinného materiálu. Pro srovnání, v minulých letech potřebovali ve Vídni na nasbírání takového množství celý týden.
Problematice vodních rostlin se město Vídeň věnuje dlouhodobě. Doposud se však nepodařilo vysvětlit, co přesně stojí za výkyvy v růstu vodních rostlin. „Navzdory chladné zimě a intenzivní doseči vloni v říjnu byl Starý Dunaj silně porosten již po roztátí ledové pokrývky v březnu. Vysoké teploty v dubnu a květnu navíc enormně podpořily další růst,“ uvádí vedoucí vídeňského magistrátního oddělení pro vodní management Gerald Loew. Po dlouhých letech nízké vegetační aktivity nyní Vídeň čelí explozivnímu růstu. Měření ukazují, že v některých místech rostou rychlostí dvou metrů za měsíc.
Po Starém Dunaji proto nyní plují obojživelné žací stroje, které sekají v hloubce 2,5 metru. Velká hloubka je pro sekání rozhodující, neboť sekání v menší hloubce ještě zrychluje růst, zkracování blíže u dna naopak mírně brzdí budoucí růst, vysvětluje Loew. Těžce přístupné oblasti, do kterých se stroje nedostanou, pročišťují potápěči. Místním podnikům navíc vídeňský magistrát nabízí i bezplatné zapůjčení sekacích násad.
reklama