https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vikend-otevrenych-zahrad-predstavi-na-vysocine-vic-nez-20-zahrad-a-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Víkend otevřených zahrad představí na Vysočině víc než 20 zahrad a parků

12.6.2021 00:17 | JIHLAVA (ČTK)
Heřmánek pravý
Heřmánek pravý
Více než dvě desítky zahrad, parků či květinových farem se na Vysočině 12. a 13. června otevřou v rámci dalšího ročníku Víkendu otevřených zahrad. Bližší informace včetně kontaktů na provozovatele zahrad jsou na webu akce. Jejím cílem je zvýšit povědomí lidí o zahradním umění, architektuře i jednotlivých parcích, zahradách a způsobech pěstování.
 

Na Vysočině se k akci znovu připojí i hrad Kámen na Pelhřimovsku se svým historickým parkem, ve kterém rostou i dva památné stromy staré přes 200 let, buk lesní červenolistý a cypřišek nutkajský. V sobotu i v neděli budou v parku komentované prohlídky, uvnitř hradu budou k vidění květinové dekorace, pro návštěvníky je připravený i tematický kvíz. Hrad se k akci připojil poprvé v roce 2014, řekla jeho kastelánka Zlata Vobinušková. Letošní chladný květen oddálil kvetení řady keřů a květin až o tři týdny, takže návštěvníci uvidí zahradu v jiných barvách, než jsou běžně v červnu zvyklí. "Loni už byla odkvetlá většina skalniček, teď jsou v plném květu, byly už taky odkvetlé rododendrony a azalky, teď je lidé o víkendu uvidí ještě kvést," řekla Vobinušková.

Program pro návštěvníky včetně přednášek o jedlých květech si připravila i pelhřimovská Květinová farma v javorové aleji, která se věnuje také pěstování bylin. Otevřené budou také přírodní zahrady Mysletín, Rynárec nebo Na Kuši a několik školních zahrad.

Svátek otevírání zahrad veřejnosti začal v roce 1998 ve Velké Británii, koná se vždy během červnového víkendu. V České republice se zahrady pod záštitou Národního památkového ústavu otevřely poprvé v roce 2010.

Organizátorem akce je spolek Průvodce parkem. Do letošního ročníku je přihlášených přes 200 zahrad z celé České republiky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist