https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vinari-nebudou-muset-letos-kvuli-mrazum-dodrzovat-nektera-technicka-opatreni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření

2.5.2024 19:16 | PRAHA (ČTK)
Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
 

"Jsme povinni dělat nějaká ošetření v rámci integrované produkce nebo ekologického zemědělství, ze zákona máme tu povinnost, ale logicky na těch prostorách, které jsou poničené a letos žádnou úrodu mít nebudou, tak se nám to tváří být jako nelogické," uvedl před jednáním prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Na zrušení některých opatření se vinaři shodli i s ministrem. Jde například o zrušení povinnosti udržet minimální počty produkčních živých keřů révy. Český hydrometeorologický ústav by měl podle informací ministerstva vydat mapu s poškozenými lokalitami, na jejímž základě se bude posuzovat dočasné zrušení některých podmínek. Výjimky budou platit pro letošní rok.

Ministr kromě toho nabídne také finanční pomoc. Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Zástupci vinařů ale už dříve oznámili, že nebudou po státu požadovat kompenzace za škody, které ve vinohradech způsobily dubnové mrazy. Místo toho požadují, aby vláda ustoupila od záměru zavést spotřební daň na tichá vína.

Vyplácení kompenzací svaz nebude podle svého prezidenta oficiálně podporovat, nicméně respektuje, pokud některý z vinařů o peníze zažádá. Výborný uvedl, že na vinicích na Mělnicku nebo Mostecku jsou škody téměř stoprocentní. Nižší výnosy budou letos i na Moravě, v některých podoblastech přesáhnou škody i 30 procent.

Ohledně zavedení spotřební daně z tichého vína žádný posun nenastal, uvedl Chlad. Zavedení spotřební daně na tiché víno jako jednu z možností pro zlepšení stavu veřejných financí doporučovala loni jako součást konsolidačního balíčku Národní ekonomická rada vlády (NERV). Svaz vinařů i Vinařská unie proti tomuto doporučení protestovaly zejména argumentem, že stejnou úlevu mají vína v okolních zemích a po zavedení spotřební daně přestanou být místní vinaři konkurenceschopní. Zdaněno je přitom už víno šumivé, kde se odvádí 23,40 koruny za litr.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce debatu o tom, zda vláda uvalí spotřební daň na tiché víno, do konce května uzavřít. Ohledně zdanění se několikrát sešla pracovní skupina. Ministr Výborný na konci února řekl, že shoda na případném zdanění tichého vína nepanuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist