https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vinari-z-champagne-si-stezuji-na-spatnou-sezonu-urodu-znicil-mraz-i-deste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinaři z Champagne si stěžují na špatnou sezónu, úrodu zničil mráz i deště

8.8.2021 00:50 | PAŘÍŽ (ČTK)
Navzdory ztrátám na vinicích se podle vinařů nemusejí spotřebitelé obávat, že by zásoby šampaňského došly, protože ve sklepích je z předchozích let lahví stále dost.
Navzdory ztrátám na vinicích se podle vinařů nemusejí spotřebitelé obávat, že by zásoby šampaňského došly, protože ve sklepích je z předchozích let lahví stále dost.
Foto | Bulles d'Émotion / Unsplash
Vinaři z francouzské oblasti Champagne, kteří vyrábějí světoznámé šumivé víno, si stěžují, že letošek bude pro šampaňské velmi obtížný. Během jarních měsíců totiž řada vinařství přišla až o třetinu úrody kvůli nečekaně silným mrazům, časté deště za poslední dva měsíce pak způsobily, že další třetinu hroznů nejspíš zničí padlí. Napsala o tom agentura Reuters.
 

Vinař Maxime Toubart tvrdí, že přemíra srážek letošní sklizni nebude vůbec svědčit. V regionu na severovýchodě Francie, kde se šampaňské vyrábí, spadlo za poslední dva měsíce 300 milimetrů srážek, tedy desetkrát víc než je průměr.

"Hrozny potřebují slunce, musí být suché. Když moc prší, začne se šířit padlí, houba, která roste na listech i na hroznech a ta houba pak ovlivňuje, kolik jich dozraje," řekl Toubart agentuře Reuters. "Tenhle rok bude obtížný a zůstane mi v paměti, protože vinaři nepamatují, že by kdy byly škody způsobené padlím tak velké," dodal.

"Během pár týdnů jsme přišli o víc než půlku úrody," odhadl vinař, který je rovněž místopředsedou francouzské asociace producentů šampaňského CIVC.

Podle meteorologické služby Meteo France spadlo v regionu Champagne v červnu a červenci největší množství srážek od doby, kdy se v 60. letech minulého století začaly vést záznamy.

Navzdory ztrátám na vinicích se podle vinařů nemusejí spotřebitelé obávat, že by zásoby šampaňského došly, protože ve sklepích je z předchozích let lahví stále dost. Jasné není ani to, zda letošní náročný rok nějak ovlivní kvalitu vín. Navzdory ztrátám není vyloučeno, že jakost hroznů nakonec bude vysoká.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist