https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vinari-zatim-limit-na-nove-vinice-nevycerpali-dostali-dalsi-cas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinaři zatím limit na nové vinice nevyčerpali, dostali další čas

20.3.2017 10:00 (ČTK)
Od předloňského prosince mohou vinaři například čerpat peníze v rozšířeném programu na obnovu vinic. Do roku 2018 je v programu zhruba 700 milionů korun.
Od předloňského prosince mohou vinaři například čerpat peníze v rozšířeném programu na obnovu vinic. Do roku 2018 je v programu zhruba 700 milionů korun.
Foto | elfineer / Flickr
Ministerstvo zemědělství prodloužilo do konce března termín pro podání žádostí o výsadbu nových vinic. Do konce února vinaři projevili zájem jen o 109 nových hektarů, dalších 68 je tak ještě volných. Vyplývá to z údajů na webu Svazu vinařů.
 

Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od loňského roku se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento. Ke konci předloňského roku se vinná réva v ČR pěstovala na 17.678 hektarech.

Loni vinaři povolenou kvótu vyčerpali, letos mohou plochu vinic zvýšit o další jedno procento, zájem už ale není takový. Prodloužení termínu do konce března je prý konečné a nebude možné jeho další posunutí s ohledem na to, že nabude účinnosti novela zákona o vinohradnictví a vinařství.

Prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray už dříve uvedl, že věří, že se kvóta i letos vyčerpá, podle něj je obor perspektivní.

Od předloňského prosince mohou vinaři například čerpat peníze v rozšířeném programu na obnovu vinic. Do roku 2018 je v programu zhruba 700 milionů korun.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist