https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vitezem-discipliny-o-quotnejvyssi-znecisteni-vzduchuquot-je-ostrava-bartovice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vítězem disciplíny o "nejvyšší znečištění vzduchu" je Ostrava-Bartovice

12.11.2009 10:00 | PRAHA/OSTRAVA (Ekolist.cz)
Nejvyšším znečištěním drobnými částicemi ve vzduchu je na Ostravsku zasažena periferie zdejšího největšího města - Ostrava-Bartovice. Vypovídá o tom výzkumná studie Program Ostrava, která sledovala působení prachových částic a toxických kovů na lidský organismus na Ostravsku, v nejznečištěnější části České republiky. Projekt podpořilo ministerstvo životního prostředí a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
 

Rano v meste
Zatímco v roce 2008 trpělo potížemi ARO v oblasti Ostravy 2 674 dětí, o rok později jich přibylo zhruba 1 400.
Foto: Matej Šiculiak

Program Ostrava sledoval dětskou populaci Bartovic do věku šesti let, neboť právě ta je nejnáchylnější k zdravotním rizikům vyplývajícím ze znečištěného ovzduší. „Je to tím, že děti mají vyšší dechovou frekvenci, pohybují se v nižších atmosferických výškách než dospělí a také často křičí nebo pláčou," vysvětlila doktorka Eva Rychlíková, podílející se na programu. Ve zvýšeném množství se u zdejších dětí prý objevuje nejen astma a alergie, ale také akutní respirační onemocnění (ARO). Zatímco v roce 2008 trpělo potížemi ARO v oblasti Ostravy 2 674 dětí, o rok později stouplo číslo na 4 052 dětí.

Znečištění v oblasti Ostravy ale způsobuje i další zdravotní komplikace. Podle studie je to nezanedbatelný vliv na imunitu jednotlivců, významná oxidační poškození u dětí a zvýšené nemoci dýchacích cest. U dospělých pak zvláště vznik aterosklerózy, nádorových onemocnění, diabetes a Alzheimerovy choroby. I přesto všechno se ale během let podařil v průběhu uplynulých 20 let zvýšit průměrný věk obyvatel. „Zlepšila se lékařská péče. Jsou dostupné léky, které dříve nebyly, záchranáři dojíždějí na místa rychleji. Proto se velmi omezila úmrtí z důvodů kardiovaskulárních obtíží," přiblížil situaci lékař Radim Šrám z Programu Ostrava. U mužů je střední očekávaná délka života v Praze 76 let, na jižní Moravě 74 let a v Ostravě 72 let. U žen je to v prvních dvou destinacích podle Rychlíkové 81 let, v Ostravě 79 let .

Podle studie je hlavním zdrojem znečištění ocelárna ArcelorMittal Ostrava, která způsobuje nadlimitní koncentraci benzo[a]pyrenu v ovzduší. „Svého podílu jsme si samozřejmě vědomi, i proto jsme investovali miliardu korun do nejmodernějších technologií tkaninových filtrů v celých ocelárnách, které odbourají 70 % dosavadní vzniklé prašnosti. Realizace začne v lednu nadcházejícího roku a skončí do roku 2011," řekla tisková mluvčí oceláren Věra Breiová. Zároveň by se podle ní mělo zakročit i proti ostatním zdrojům znečištění, kterými jsou doprava a lokální topeniště. Právě ty mají podle Breiové v zimních měsících větší podíl na exhalacích, nežli ocelárny.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist