https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vitezem-studentske-architektonicke-souteze-jsou-domy-se-spolecnou-produkci-potraviny-chovem-zvirat-a-vyrobou-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vítězem studentské architektonické soutěže jsou domy se společnou produkcí potraviny, chovem zvířat a výrobou elektřiny

22.11.2018 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Letošním vítězem soutěže se stala Zuzana Kopiláková, studentka architektury v Bratislavě. Její koncept počítá se společnou produkcí potravin, malým chovem zvířat a sdílením přebytků elektřiny s obcí.
Letošním vítězem soutěže se stala Zuzana Kopiláková, studentka architektury v Bratislavě. Její koncept počítá se společnou produkcí potravin, malým chovem zvířat a sdílením přebytků elektřiny s obcí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zuzana Kopiláková / Český ostrovní dům
Zadání letošního ročníku studentské soutěže Český ostrovní dům bylo vytvořit inspirativní návrhy šetrného komplexu pěti energeticky soběstačných bytových budov s prvky sdílení. Letošním vítězem soutěže se stala Zuzana Kopiláková, studentka architektury v Bratislavě, se svým návrhem minimalizujícím potřebu externí dodávky elektrické energie a spotřebu pitné vody. Její koncept počítá se společnou produkcí potravin, malým chovem zvířat a sdílením přebytků elektřiny s obcí. Informuje o Pavel Podruh, zakladatel soutěže.
 

„Pořád slyšíme o chytrých městech, smart cities, internetu věcí, blockchainu. Také slyšíme o špinavé energii z uhlí, závislosti na plynu z Ruska, jaderných nedostavbách. Věřím, že dílčí lokální nezávislost, nejen energetická, bude to slovo smart nakonec definovat nejlépe," říká Pavel Podruh, zakladatel Českého ostrovního domu.

Zadání letošního ročníku studentské soutěže  bylo vytvořit inspirativní návrhy šetrného komplexu pěti energeticky soběstačných bytových budov s prvky sdílení.
Zadání letošního ročníku studentské soutěže bylo vytvořit inspirativní návrhy šetrného komplexu pěti energeticky soběstačných bytových budov s prvky sdílení.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zuzana Kopiláková / Český ostrovní dům

"Cílem soutěže Český ostrovní dům je přinášet a zdarma zveřejňovat studentské architektonicko-technologické koncepty, které mohou inspirovat k pragmatické akci. V tomto roce jsou to projekty malých, šetrných čtvrtí,“ dodává Podruh.

Vlastní výroba elektrické energie jde ruku v ruce s komplexní snahou o čistší provoz staveb a obecně s rostoucím povědomím o škodách na přírodě. „Ceny baterií se ustálily. Baterie jdou skvěle recyklovat. Ceny solárních panelů dramaticky klesají a jsou na úrovni klasické pálené tašky. Ceny údržby a stavby nových uhelných elektráren jsou naprosto neracionální. Trend je jasný,“ uvedl Michal Klečka z české společnosti GWL Power, největšího distributora lithium-fosfátových baterií v Evropě. „Myslím, že nyní je ten nejpříhodnější čas pro odvážná zastupitelstva, starosty a občany začít přemýšlet nad městem jako producentem, který nejen zajišťuje svým obyvatelům větší zdrojovou bezpečnost, ale stává se i třeba výrobcem a dodavatelem energie,“ doplňuje Podruh.

Projekt Český ostrovní dům vznikl v roce 2016 jako malá studentská architektonická soutěž. Od té doby získal záštitu všech relevantních českých vysokých škol a univerzit. Propojujícím tématem všech ročníků je některá z forem energetické soběstačnosti. Český ostrovní dům také vyvíjí vlastní bateriové úložiště pro domácnosti a připravuje realizaci dvou kompletně zdrojově soběstačných domů. Projekt funguje bez českých a evropských dotací jako volné sdružení jednotlivců, odborníků a společností. Na svém kontě má nejvyšší ocenění Evropské komise, tzv. EU Sustainable Energy Award, dále také cenu Energy Globe či ocenění OSN za společenský přínos.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist