https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vitr-ponicil-na-sumave-na-25.000-krychlovych-metru-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vítr poničil na Šumavě na 25.000 krychlových metrů stromů

19.3.2019 12:11 | VIMPERK (ČTK)
Vítr z předminulého víkendu nedá srovnat s kalamitami, které Šumavu zasáhly v předchozích dvou letech. Ilustrační snímek.
Vítr z předminulého víkendu nedá srovnat s kalamitami, které Šumavu zasáhly v předchozích dvou letech. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Silný vítr, který především v neděli 10. března zasáhl Jihočeský kraj, způsobil škodu na přibližně 25.000 krychlových metrů stromů v šumavském národním parku. Nejvíce zasáhl oblast kolem Českých Žlebů a Stožce na Prachaticku. V těchto lokalitách poničil přibližně 20.000 krychlových metrů stromů. Informoval o tom mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.
 

"Samozřejmě to není příjemné, ale na druhou stranu musíme přiznat, že jsme ty škody očekávali ještě vyšší," uvedl. Kromě Stožce a Českých Žlebů vítr poničil stromy ve výrazně menší míře ještě v okolí Srní a Prášil na Klatovsku. V součtu šlo přibližně o 5000 krychlových metrů stromů.

Dvořák uvedl, že ve větší míře to byly vývraty, ne polomy. Znamená to, že vítr vylomil stromy i s kořeny. Způsobil to fakt, že je půda při tání sněhu rozmočená, a proto kořeny nejsou tak pevně uchycené. "Nabádáme turisty a lyžaře, aby i v těchto dnech zůstali opatrní při pohybu v lese. Není vyloučeno, že některé vyvrácené stromy sice zůstaly stát, ale mohou ještě padat," uvedl Dvořák.

Podle něj se vítr z předminulého víkendu nedá srovnat s kalamitami, které Šumavu zasáhly v předchozích dvou letech. Například v srpnu 2017 orkán poničil 120.000 krychlových metrů stromů. NP Šumava za roky 2018 a 2017 vytěžil více než 220.000 krychlových metrů stromů, které popadaly v důsledku silného větru.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist