https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-odlozila-jednani-o-penezich-na-likvidaci-skod-v-ostramu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda odložila jednání o penězích na likvidaci škod v Ostramu

23.6.2017 02:30 | PRAHA (ČTK)
Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Lidi v okolí obtěžují hlavně zápachem. Čištění lagun provázejí od počátku problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Smlouva byla podepsána před 21 lety, sanace začala před 13 lety a vytěženo bylo zhruba 200.000 tun kalů.
Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Lidi v okolí obtěžují hlavně zápachem. Čištění lagun provázejí od počátku problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Smlouva byla podepsána před 21 lety, sanace začala před 13 lety a vytěženo bylo zhruba 200.000 tun kalů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda ve středu odložila projednání materiálu o možném navýšení peněz na likvidaci ekologických škod v laguně chemičky Ostramo v Ostravě. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Až miliardu korun navíc požadoval státní podnik Diamo, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle ministerstva financí má ale firma na odstranění škod peněz dost a není tak nutné další peníze poskytovat.
 

Vláda středeční materiál odložila podle ministra Ivana Pilného ANO) proto, že ostravský magistrát v souvislosti s ekologickými škodami zadal další posudek. "Ten bude až v září, proto nemáme podklady pro rozhodnutí a bylo to odloženo," uvedl.

Původní garance pro lagunu Ostramo byla ze čtyř miliard navýšena v roce 2009 na 4,2 miliardy korun. "Z této garance je smlouvami pokryto celkem 3,5 miliardy korun, přičemž nejsou splněna všechna nápravná opatření uložena platným stanoviskem ministerstva životního prostředí," uvedlo MF.

Úřad dále tvrdí, že státní podnik Diamo postupuje v likvidaci starých ekologických zátěží nekoncepčně. MF kritizuje například vypsání veřejné zakázky na sanace lokality Koksovna Trojice za sumu, kterou požaduje na lagunu Ostramo. "Tato lokalita sice byla zařazena do priorit a má být financována v rámci programu revitalizace Moravskoslezského kraje, nejedná se však z hlediska životního prostředí a z hlediska zdraví obyvatel o tak naléhavou lokalitu, jako jsou laguny Ostramo se svými toxickými odpady," uvedlo ministerstvo.

Firmu Diamo dříve kritizovalo i vedení ostravského magistrátu. To by podle informací z počátku dubna uvítalo rychlejší likvidaci ropných lagun v areálu bývalé chemičky Ostramo. "Je pro mě nepochopitelné, jak může státní podnik Diamo, potažmo stát, zahájit další velkou ekologickou akci v Ostravě v situaci, kdy obyvatelé města již druhé desetiletí marně čekají na ukončení likvidace Lagun Ostramo," uvedl tehdy primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Podle MF Diamo disponuje dostatečným objemem peněz. "Řešení spočívá v ukončení zadávacího řízení na sanaci kontaminovaného území v lokalitě Koksovny Trojice a využití takto uvolněných prostředků na dofinancování sanačních prací v prostoru lagun Ostramo," uvádí materiál.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Lidi v okolí obtěžují hlavně zápachem. Čištění lagun provázejí od počátku problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Smlouva byla podepsána před 21 lety, sanace začala před 13 lety a vytěženo bylo zhruba 200.000 tun kalů. Pak se ale ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se nepočítalo.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist