https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-ods-s-lidovci-a-zelenymi-padla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda ODS s lidovci a zelenými padla

24.3.2009 23:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dnes v podvečer vyslovila Poslanecká sněmovna nedůvěru koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS). Pro pád vlády hlasovali všichni sociální demokraté a komunisté a přidali se k nim ještě Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý z ODS a nezařazené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová, jež byly v první polovině března vyloučeny ze Strany zelených.
 

Hlasování o nedůvěře vládě vyvolala ČSSD, největší opoziční strana. V rozpravě vystoupil jako první její šéf Jiří Paroubek a vládu tvrdě zkritizoval. Rovněž ostrým projevem na jeho slova reagoval premiér Mirek Topolánek. Následovali další řečníci, životnímu prostředí nebo ochraně přírody se však ve svém vystoupení věnoval až ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).

Podle něho je programové prohlášení Topolánkovy koaliční vlády nejzelenějším programem vlády od vzniku ČR. „Z iniciativy Strany zelených vede vláda mezinárodní vyjednávání o ochraně klimatu. Bylo investováno víc než 30 miliard korun do ochrany životního prostředí prostřednictvím evropského operačního programu životní prostředí,“ uvedl mimo jiné Bursík a pokračoval: „Vláda na rozdíl od sociální demokracie a komunistů potvrdila platnost územně ekologických limitů těžby, prosadila novelu zákona o ovzduší a v návaznosti na to novou smogovou vyhlášku, která poprvé od roku 1989 reguluje emise z velkých zdrojů znečištění jemného polétavého prachu a je přímo designována na nejpostiženější regiony, tj. Moravskoslezský kraj a Ústecký kraj.“ Podle Bursíka by celá řada dalších kroků nespatřila světlo světa nebýt zelených ve vládě.

Poté ministr životního prostředí přímo oslovil poslankyně a bývalé členky Strany zelených Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou. (Strana zelených v první polovině března vyloučila několik svých členů. Podle vedení strany kvůli tomu, že se s nimi nebylo možné dohodnout a při své činnosti porušovali stanovy strany – například tím, že za stranu vystupovali, aniž by k tomu měli mandát. Vyloučení Dana Kuchtová, Martin Čáslavka, Olga Zubová a Věra Jakubková naproti tomu tvrdí, že je vedení strany vyloučilo kvůli jejich názorům, které se od těch oficiálních liší.) „ČSSD, KSČM, rebelové z ODS a nakonec i prezident Klaus opakovaně potvrdili, že chtějí dál rozvíjet jadernou energetiku. Usměvavý pan předseda Paroubek dokonce, jak jsem si přečetl v médiích, na sjezdu ČSSD (konal se ve dnech 20.–22. března, tedy pár dnů před hlasováním o nedůvěře – pozn. aut.) řekl, že hodlá do jaderné energetiky pustit veřejné finance, státní dotace. Protivládní koalice usiluje také o prolomení územně ekologických limitů těžby,“ pokračoval Bursík a svůj apel zakončil prohlášením, že „každá další vláda bude bezpochyby méně evropská či lépe protievropská a méně ekologická či spíše protiekologická“.

Na jeho slova reagovala o chvíli později Olga Zubová, která po vyloučení ze Strany zelených vstoupila před několika dny do nově založené Demokratické strany zelených. V ní se sdružili především další nespokojenci se současným vedením Strany zelených. Olga Zubová ve svém vystoupení mluvila o setkáních s voliči, kterých se prý ptala, jak se má v hlasování o nedůvěře vládě zachovat. „Po pravdě řečeno jsem neuměla vysvětlit, jak si může Martin Bursík dovolit opakovaně urážet hlavu státu, jak může o prezidentovi říkat, že se chová jako zmrzlinář z Tirany, jindy mu doporučí nosit tričko firmy Lukoil (ruská naftařská společnost Lukoil sponzorovala vydání Klausovy knihy o klimatických změnách - pozn. aut.),“ řekla Olga Zubová před sněmovnou. „A kde máte, zelení, to omezení jízd kamionů, ptali se mne voliči. A co kdyby se pan Bursík místo na ledovce přijel podívat do Ostravy, co tam lidé dýchají? A byl pan Bursík někdy na vesnici v zimě? Ví, čím se tam topí? A neslibovali zelení náhodou zákaz topení uhlím?“ pokračovala Zubová a uvedla, že terčem kritiky podle ní byli především ministři za zelené. Podle ní zelení slíbili voličům přijatelnou alternativu, z níž toho ale, jak ukázali podzimní volby, moc nezbylo. V další části svého vystoupení pak mluvila o Demokratické straně zelených, v níž je místopředsedkyní: „Ne proto, že bych si tak z rozmaru měnila stranický průkaz, ale proto, že mě Bursíkovi zelení vyloučili. Vyloučili mne za to, že jsem nebyla ochotná prodat program Strany zelených za jejich ministerská křesla.“ Nakonec Zubová uvedla, že Demokratická strana zelených „chce vrátit politiku tam, kam patří, tedy do služeb lidem a správě veřejných věcí, ne ji zneužívat k mocenským soubojům“.

K apelu Martina Bursíka se v rozpravě vyjádřila i Věra Jakubková, další poslankyně vyloučená ze Strany zelených. Jak uvedla, byla z ní exkomunikována, „a to za prosazování volebního programu "zelených" a za odvahu mít vlastní názory“. Mluvila rovněž o své svobodě v rozhodování, kvůli které už před nástupem do sněmovny prohlásila, že v ní bude jen po jedno volební období. „Proto jsem se v uplynulých měsících vždy držela programu strany, za kterou jsem kandidovala, a programu vlády, kterou jsem podpořila.“ Jakubková se dle svých vlastních slov před hlasováním sešla i s premiérem a žádala po něm přijetí zákona o lobbingu, odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a taky to, aby se zasadil o prosazení omezení jízd kamionů, které je součástí programového prohlášení vlády. „Nenašli jsme shodu. A já proto vládu podpořit nemohu. Marně se pan poslanec Bursík snaží mít vliv na naše rozhodnutí. Měl si to rozmyslet dřív, než začal dělat s vysokou mírou politické kultury a schopnosti naslouchat cizí názory čistky ve Straně zelených. Marně nás straší Temelínem, prolomením limitů. On to je, kdo není schopen prosazovat priority "zelených" ve vládě. Každá další vláda by byla méně evropská a méně ekologická, vzkazuje nám Bursík. Ale my chceme, aby byla také demokratická. Důvěru vládě nevyslovím taky proto, že bych ji musela vyslovit i tomuto člověku,“ zakončila své vystoupení Věra Jakubková.

Jiní poslanci nebo poslankyně už environmentální témata ve svých vystoupeních nezmiňovali. Při hlasování pak návrh na vyslovení nedůvěry vládě získal 101 hlasů, tedy přesně nejnižší možný počet, aby byla vláda odvolána. Zasloužili se o to všichni sociální demokraté a komunisté, k nimž se přidali občanští demokraté Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý a taky Olga Zubová s Věrou Jakubkovou. Pro vládu hlasovali všichni ostatní poslanci.

Když bylo jasné, jak hlasování dopadlo, řekla Věra Jakubková iDNES.cz, že neměla zájem na tom, aby vláda padla. „Chtěla jsem hlasovat pro ni, ale pan premiér nepřistoupil na žádný z návrhů, které jsem předkládala.“

Naopak premiér Mirek Topolánek pro server Novinky.cz uvedl: „U Jakubkové a Zubové, se kterými jsem v poslední době jednal, byly podmínky nastaveny nesmyslně. Spojit (hlasování o důvěře vládě) se zákazem jízdy kamiónů v pátek, to byla věc, nejen technicky, ale fakticky nerealizovatelná. Na to jsem prostě nebyl schopen přistoupit. Jednání se vedla politicky. Nabídl jsem oběma poslankyním standardní spolupráci, tak jako dnes spolupracujeme s Milošem Melčákem, poté co odešel Pohanka, na základě určité institucionalizované dohody, která byla podepsána. Ony to odmítly, hrají si svou hru na rozbíjení Strany zelených a u toho já nemíním asistovat.“ Podle premiéra tak pád vlády ovlivnila destrukce klubu zelených.

Předseda zelených Martin Bursík se podle ČTK od Olgy Zubové a Věry Jakubkové distancoval a uvedl, že byly obě při svém hlasování vedeny osobními, nikoli programovými důvody, což jistě zaznamenají voliči.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist