https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-projedna-program-chranici-vody-pred-znecistenim-dusicnany-ze-zemedelstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná program chránící vody před znečištěním dusičnany ze zemědělství

11.6.2024 00:38 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda projedná vymezení nových oblastí v okolí potoků a řek, kde hrozí nebo už je znatelné znečištění dusičnany. Jedná se především o místa, která slouží jako zdroj pitné vody. Návrh na změnu nařízení, které takzvané zranitelné oblasti vyčleňuje, předkládají ministerstva životního prostředí (MŽP) a zemědělství. Dále ve středu 12. června vláda projedná akční program, který stanovuje způsoby hospodaření v těchto oblastech.
 
Vymezení oblastí a dodržování opatření v nich povinně zavádí pro všechny členské státy takzvaná nitrátová směrnice, což je předpis Evropské unie, který má chránit vody před znečištěním dusičnany ze zemědělství. MŽP musí každé čtyři roky zranitelné oblasti přezkoumat a případně vymezit nové. Způsoby zemědělského hospodaření upravuje ministerstvo zemědělství a jsou povinné pro všechny zemědělce hospodařící v okolí daných potoků nebo řek.

Naposledy vymezilo MŽP tyto oblasti v roce 2019, jejich rozloha tehdy dosahovala 42 procent plochy Česka, což byl nárůst oproti roku 2015 o 0,1 procenta. Ze zemědělské plochy tvořily zranitelné oblasti téměř poloviční podíl. Podle mapy zveřejněné ministerstvem zemědělství přibyly v roce 2019 zranitelné oblasti například na Tachovsku, Rakovnicku nebo okolí Vlašimi.

Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka navrhuje v páté revizi zvýšení plochy o 0,36 procenta. Přibyla by například oblast u Povodí Oslavy a Jihlavy. Celkem navrhuje rozšíření o 12 oblastí.

Znečištění vod dusíkatými látkami pocházejícími ze zemědělství může podle akčního programu ohrožovat lidské zdraví, poškozovat zdroje obživy, narušovat vodní ekosystémy i ohrožovat oprávněné používání vod. Směrnice ve zranitelných oblastech upravuje například období zákazu hnojení a stanovuje i další limity pro používaní hnojiv s dusíkem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist