https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-projedna-program-noveho-opzp-cili-na-adaptaci-i-snizeni-znecisteni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná program nový Operační program Životní prostředí, cílí na adaptaci i snížení znečištění

4.10.2021 00:20 | PRAHA (ČTK)
Strakova akademie - sídlo Vlády ČR.
Strakova akademie - sídlo Vlády ČR.
České projekty poklesu znečištění ovzduší, podpory biodiverzity či adaptace na změnu klimatu se mohou v novém evropském Operačním programu Životní prostředí (OPŽP) ucházet o více než 60 miliard korun. Vyplývá to z programového dokumentu, který má ČTK k dispozici. Návrh dokumentu OPŽP na roky 2021 až 2027 v pondělí projedná vláda. Předloží ho ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
 

Zhruba polovina peněz v programu má být využita na opatření k ochraně klimatu, adaptaci na změnu klimatu a podporu čisté energie. Materiál uvádí, že podpořené projekty by měly vést k postupnému snížení spotřeby a také emisí skleníkových plynů. Peníze mají být využity například na snížení energetické náročnosti veřejných budov a infrastruktury, výstavbu pasivních domů či vznik obnovitelných zdrojů energie i výměnu 35 000 zastaralých kotlů v nízkopříjmových domácnostech. Kotlíkové dotace pro domácnosti s běžnými příjmy jsou součástí programu Nová zelená úsporám.

Mezi priority program řadí také příspěvky na projekty pro zadržení vody v krajině, zachycení a využití srážkové vody, ale i úprav odtoku a zvýšení kvality vody. Zhruba 115 000 lidí v Česku má podle dokumentu získat lepší přístup k pitné vodě.

Autoři dokumentu rovněž zdůrazňují, že OPŽP je klíčový program pro projekty k posílení biodiverzity. Dotovat proto má mimo jiné péči o přírodní stanoviště a ohrožená zvířata a rostliny a kroky k omezení invazních nepůvodních druhů.

Další peníze mají směřovat na projekty navýšení kapacity pro recyklaci odpadů i na prevenci samotného vzniku odpadů - například na podporu kompostérů, center pro opětovné použití výrobků a jejich opravu či rozvoj infrastruktury potravinových bank. OPŽP přispěje také na technologie pro snížení emisí nebo na další budování kanalizací a čištění odpadních vod.

Materiál už byl projednán v meziresortním připomínkovém řízení. Ministerstvo životního prostředí již dříve uvedlo, že program bude spuštěn na přelomu roku. OPŽP je jedním z programů, které poskytují peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Fondu soudržnosti. Končící OPŽP 2014 - 2021 měl objem zhruba 73 miliard korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist