https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-projedna-zmeny-v-prilohach-dohody-o-ochrane-stehovavych-vodnich-ptaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná změny v přílohách dohody o ochraně stěhovavých vodních ptáků

12.8.2023 01:17 | PRAHA (ČTK)
Změny v přílohách Dohody o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků ve středu projedná vláda. Nově přijatá usnesení mají pomoct zlepšení stavu ochrany 255 druhů stěhovavého vodního ptactva. Změny byly přijaté na osmém zasedání smluvních stran v Budapešti v září loňského roku. Nové znění je dostupné na informačním webu dohody.
 

Hlavním tématem osmého zasedání byla podle webu dohody ochrana tahových cest stěhovavých vodních ptáků. Dohoda chrání druhy závislé alespoň po část jejich ročního cyklu na mokřadech. Přispívá nejen k ochraně vodních ptáků, ale řeší i ztrátu biologické rozmanitosti nebo dopady změny klimatu a znečištění na ptačí stanoviště. Lepší ochrana mokřadů a dalších míst, na kterých jsou vodní ptáci závislí, je nezbytná k udržení zdravých ekosystémů.

Stěhovaví vodní ptáci, jako například čápi, kachny, jeřábi nebo pelikáni, čelí při putování napříč kontinenty celé řadě hrozeb. Jde především o nelegální zabíjení nebo otravy, ale také o ztrátu nebo degradaci stanovišť, jejich znečištění nebo nevratné změny v důsledku změny klimatu.

Dohoda o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků je jednou z dílčích dohod Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů - takzvané Bonnské úmluvy. Česko je její smluvní stranou od roku 1994. Dílčí dohoda o ochraně vodních ptáků má 79 smluvních stran ze 121 areálových států. Pro Českou republiku vstoupila v platnost v roce 2006.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist