https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-aktualizaci-nakladu-na-skladkovani-hnojiv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila aktualizaci nákladů na skládkování hnojiv

13.6.2018 07:17 | PRAHA (ČTK)
Unie po zemědělských podnicích skladovací prostory vyžaduje, aby se zabránilo vyvážení hnojiv na půdu v období, kdy je velké riziko úniku dusičnanů do půdy a následně do vod. / ilustrační foto
Unie po zemědělských podnicích skladovací prostory vyžaduje, aby se zabránilo vyvážení hnojiv na půdu v období, kdy je velké riziko úniku dusičnanů do půdy a následně do vod. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Jing / Pixabay
Vláda dnes odsouhlasila aktualizaci nákladů nutných na skladování statkových hnojiv podle evropské nitrátové směrnice. Letos a v příštím roce by mělo jít o 1,06 miliardy korun, sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Unie po zemědělských podnicích skladovací prostory vyžaduje, aby se zabránilo vyvážení hnojiv na půdu v období, kdy je velké riziko úniku dusičnanů do půdy a následně do vod.
 

"Jde nám o to, aby byly zajištěny prostory na mezisklady, kde se statková hnojiva uskladní minimálně po dobu šesti měsíců, výjimka kratší lhůty platí pro hnojůvku a tuhá statková hnojiva. Tímto způsobem dojde ke stabilizaci hnojiv, které pak neznečistí dusičnany cenné podzemní vody," uvedla Pospíšilová. Podle schváleného materiálu by investice měly zajistit rekonstrukci stávajících meziskladových prostor a výstavbu nových.

Pokud by došlo ke zrušení výjimky, náklady na skladování veškerého hnoje na zpevněném hnojišti po dobu minimálně půl roku by se letos a v příštím roce vyšplhaly na 2,54 miliardy korun. Nejvíc by se podle Výzkumného ústavu zemědělské techniky muselo investovat do nové výstavby hnojišť.

Z minulého období evropského rozvojového programu se využilo 1,5 miliardy korun na výstavbu skladovacích kapacit na statková hnojiva. V současném období bylo podpořeno 90 projektů 280milionovou dotací.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist