https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-aktualizaci-planu-na-pomoc-krajum-po-tezbe-uhli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila aktualizaci plánu na pomoc krajům po těžbě uhlí

18.6.2019 00:31 | PRAHA (ČTK)
Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj, tedy regiony, které poškodila těžba uhlí, budou moci využít na svou obnovu až 10,1 miliardy korun. / Ilustrační foto
Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj, tedy regiony, které poškodila těžba uhlí, budou moci využít na svou obnovu až 10,1 miliardy korun. / Ilustrační foto
Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj, tedy regiony, které poškodila těžba uhlí, budou moci využít na svou obnovu až 10,1 miliardy korun. Vláda včera schválila aktualizaci plánu Re:Start na roky 2019 až 2030, v němž navrhuje 16 nových opatření. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které návrh předkládá, počítá s tím, že 92 procent budou tvořit evropské dotace. Kabinet odsouhlasil i postup při zaplavování bývalých hnědouhelných dolů, týkat se v budoucnu má jam po dolech ČSA a Vršany.
 

Pro příští rok MMR počítá v rámci plánu Re:Start s 1,1 miliardou korun, na období 2021 až 2030 zbývá devět miliard. Program cílí zejména na využití evropských dotací v programovém období 2021 až 2027. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) plánuje Evropská komise v tomto období kromě tradiční politiky soudržnosti vytvořit i transformační fond, ze kterého by mohly uhelné regiony čerpat.

Kabinet se zabýval i dalším postupem v provozování a správy dokončených nebo plánovaných rekultivací zbytkových jam v Ústeckém kraji, kde těžba hnědého uhlí skončila. Návrh předložilo ministerstvo průmyslu. Zaplavování bývalých hnědouhelných dolů, které se již osvědčilo u jezer Chabařovice a Most, se má do budoucna týkat i jam po dolech ČSA a Vršany, uvedlo tiskové oddělení Úřadu vlády ČR. Měly by tak vzniknout rozsáhlé vodní plochy, které pomohou řešit sucho, protože budou zadržovat vodu v krajině. Zároveň by se měly vytvořit podle Úřadu vlády i podmínky k jejich možnému vodohospodářskému využití. Jejich správou a provozem má být pověřen státní podnik Palivový kombinát Ústí.

Z 16 navrhovaných opatření v rámci programu Re:Start jde například o podporu turismu prostřednictvím agentury CzechInvest, dále o podporu průmyslových zón a přeměnu brownfieldů, tedy nevyužívaných ploch například po bývalých továrnách nebo skladech. V Karlovarském kraji se jedná o areál bývalých kasáren v obci Velká Hleďsebe, areál bývalého státního statku ve Skalné a bývalou vodárnu v Karlových Varech. V Moravskoslezském kraji jsou to například Dukelské kasárny v Opavě nebo plocha mezi důlní oblastí Vítkovice a Karolínou v Ostravě. Na území Ústeckého kraje jde o lokalitu teplického nádraží a městských lázní v Chomutově.

Další návrhy se v Re:Start týkají podpory výzkumu, vývoje a inovací nebo středních a veřejných vysokých škol. Další z bodů hovoří o potřebě modernizace Integrovaného záchranného systému nebo o podpoře nájemního bydlení v Karlovarském kraji.

Podle Dostálové jsou v programu Re:Start připravené nebo již rozjeté projekty za 24 miliard korun, převážně z evropských dotací. Celkem stát plánuje do opatření, která vycházející z tohoto programu, investovat zhruba 42 miliard korun. Peníze jsou uvolňovány postupně. Každý rok vláda vyhodnotí situaci a nové požadavky regionů a podle toho budou upraveny také náklady.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist