Vláda schválila kontroverzní Politiku územního rozvoje
Lodhéřov, jedno z míst vybraných SÚRAO pro úložiště jaderného odpadu, si může oddechnout
|
|
Foto: Jan Stejskal/Ekolist.cz |
Dokument plánuje například výstavbu dálnice D11 z Hradce Králové ve směru na Jaroměř nebo dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic. Stejně tak počítá s výstavbou paralelní vzletové a přistávací dráhy na letišti Praha-Ruzyně a s rozšířením výroby elektřiny v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.
Navrženou Politiku územního rozvoje dlouhodobě kritizují některá ekologická sdružení a obce. Schválení návrhu by podle nich dalo zelenou výstavbě údajně kontroverzních staveb bez možnosti pozdějších změn. Sdružení, jako je například Ekologický právní servis, požadují odložení a dopracování dokumentu.
Malý úspěch se odpůrcům návrhu přeci jen podařil. Návrh původně vyjmenovával i šest oblastí, ve kterých by mohlo být úložiště jaderného odpadu. Podle zprávy serveru Aktuálně.cz je ale MMR minulý týden po jednání s ministerstvy průmyslu, dopravy a životního prostředí z dokumentu vyškrtlo. "Z lokalit s vhodnými vlastnostmi horninového masivu a s vhodnou infrastrukturou pro vybudování úložiště bude proveden výběr dvou nejvhodnějších pro realizaci hlubinného úložiště," říká nyní schválený dokument, aniž určuje nějaké konkrétní lokality.
„Výběr jedné hlavní a druhé záložní lokality má proběhnout až v roce 2015. Nyní jsou průzkumné práce v obcích zablokované kvůli špatné komunikaci státu. Stát by měl urychleně nastavit demokratickou a transparentní podobu procesu,“ uvedl Martin Sedlák z Hnutí Duha.
Nejdále se s budováním úložišť radioaktivních odpadů dostalo Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování posiluje důvěru místních lidí ke státu, tvrdí nevládní organizace.
MMR ale již dříve vyjádřilo s kritikou nesouhlas. "Přípravy začaly již v roce 2006 a současný předkládaný návrh je tak výsledkem této dlouhodobé práce jednotlivých meziresortních týmů. Ministerstvo ho považuje za koncepční, propracovaný s řádně vypořádanými připomínkami veřejnosti," uvedlo minulý týden ministerstvo.
„Drobný úspěch, který se podařil v Politice územního rozvoje, je výsledkem jednotného společného postoje veřejnosti a představitelů obcí ze všech vybraných lokalit. Bude ale třeba maratonskou výdrž, protože cesta je ještě dlouhá,“ řekl k tomu Edvard Sequens ze sdružení Calla, jenž je jednou z organizací, které se aktivně snaží o konkrétní změny v návrhu.
Více k tématu najedte v článcích:
MMR: Politika územního rozvoje je koncepční a řádně připravený dokument
EPS: O Politice územního rozvoje by neměli rozhodovat úředníci bez mandátu
reklama
Online diskuse
plnění úkolů pětiletky nesmí nic bránit - 21. 7. 2009 - karel 2Jestli si takhle říkáte doma,tak to netahej na web,tady jsou slušní lidé.Za další,to tvé obecné"mnohdy atd "je přesně rétorika zelených pomatenců,pokud ve správním řízení např. CHKO posuzuje bez potřebné kvalifikace dva veřejné zájmy-jeden dopravní,energetický,bezpečnostní,druhý ochrana přírody,jaká je jistota objektivního a kvalifikovaného posouzení ? Nulová,protože CHKO nerozumí těm jiným veřejným zájmům,ale má pravomoc o nich rozhodovat.Výsledek je předem jasný-vždy vyhraje ochrana přírody i když o žádné poškození přírody nejde.Jste obyčejní zelení podvodníci,kteří si v legislativě uzurpovali po revoluci nepřiměřenou moc, stejně jako po únoru 48 komunisti.A protože v hodnocení veřejných zájmů není nestrannost,roste všeobecný odpor proti tomuto vašemu mocenskému postupu, ke škodě i ochrany přírody.Dojedete na vaše totalitní metody,stejně jako komančové. |