https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vladni-zprava-usa-popira-tvrzeni-trumpa-ze-klimaticke-zmeny-jsou-cinsky-vymysl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vládní zpráva USA popírá tvrzení Trumpa, že klimatické změny jsou "čínský výmysl"

6.11.2017 10:31 | PRAHA (ČTK)
Dokument je v přímém protikladu s tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, který ve volební kampani klimatické změny označil za "čínský výmysl," který má poškodit americké hospodářství.
Dokument je v přímém protikladu s tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, který ve volební kampani klimatické změny označil za "čínský výmysl," který má poškodit americké hospodářství.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | The White House / Wikimedia Commons
Globální oteplování je s největší pravděpodobností důsledkem lidské činnosti, zejména emisí skleníkových plynů. Uvádí to zpráva amerických vládních agentur a vědeckých institucí, která byla v pátek zveřejněna ve Washingtonu. Dokument je v přímém protikladu s tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, který ve volební kampani klimatické změny označil za "čínský výmysl," který má poškodit americké hospodářství.
 

Zprávu podle agentury AFP vypracovalo na padesát amerických vědců, zaštítil ji americký Kongres a Bílý dům s jejím zveřejněním souhlasil. Dokument, který obsahuje hodnocení, ale žádná doporučení, sestavují odborné vládní instituce každý čtvrtý rok. Znění schválila i Akademie věd USA.

"Klima ve Spojených státech je těsně spojeno se změnami klimatu ve světě a nynější období se vyznačuje nejvyššímu teplotami v dějinách moderní civilizace," varují vědci. V poslední době byl svět svědkem rekordního množství extrémních povětrnostních jevů. "Tyto trendy budou trvat dlouhodobě," konstatují autoři.

"Na základě velkého množství důkazů lze dospět k závěru, že lidská činnost, zejména emise skleníkových plynů, je hlavním důvodem očividného oteplování od poloviny 20. století," cituje ze zprávy AFP. "Žádné jiné přesvědčivé vysvětlení neexistuje," konstatují autoři s tím, že během příštích několika desetiletí budou klimatické změny záviset na globálním množství emisí skleníkových plynů a oxidu uhličitého.

Na tvorbě zprávy se podle agentury Reuters podílela i americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), do jejíhož čela Trump postavil Scotta Pruitta, generálního prokurátora Oklahomy a odpůrce teorií o příčinách klimatických změn. Pruitt razí názor, že dopad lidské činnosti na klima je nejistý a schopnost předpovídat následky je omezená.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist