https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlka-prejelo-auto-na-ceskolipsku-zustane-v-muzejnich-sbirkach-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlka přejelo auto na Českolipsku, zůstane v muzejních sbírkách

29.3.2019 05:29 | RALSKO (ČTK)
Auto srazilo vlčici v 6:30 na silnici druhé třídy mezi obcemi Kuřivody a Dolní Krupá.
Auto srazilo vlčici v 6:30 na silnici druhé třídy mezi obcemi Kuřivody a Dolní Krupá.
Zdroj | Policie ČR
Na Českolipsku včera ráno uhynula mladá vlčice, kterou srazilo auto. Mrtvé zvíře si převzali pracovníci Vlastivědného muzea v České Lípě. Muzeum si vlčici ponechá jako exponát do sbírky, vystavět ji chce do půl roku. Informoval o tom ředitel muzea Zdeněk Vitáček.
 

"Protože je to první vlk, který se v takto zachovalém stavu dostal do muzea, tak bude sloužit k uložení do sbírky jako dokladový exemplář o návratu vlků do oblasti Českolipska," uvedl Vitáček. Stáří vlčice odhadl na dva až tři roky. "Budeme dělat dermoplastický preparát, to znamená klasickou vycpaninu, a pak budeme stavět i kostru," řekl. Podle něj se budou provádět i genetické testy, aby se zjistilo, odkud vlčice pochází.

Auto srazilo vlčici v 6:30 na silnici druhé třídy mezi obcemi Kuřivody a Dolní Krupá. "Řidič s vozidlem Škoda Octavia jel ve směru od Kuřivod, kde mu v lesním úseku z levé strany bezprostředně do jízdní dráhy vběhl vlk. Řidič již neměl pro krátkou vzdálenost střetu se zvířetem možnost zabránit," uvedla na webu policie policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Zvíře uhynulo na místě. Obdobná nehoda se stala před měsícem u České Kamenice na Děčínsku, kde střet s autem nepřežila vlčice.

Podle monitoringu Hnutí Duha a dalších organizací byl loni v České republice prokázán výskyt vlků v 16 teritoriích. V deseti případech šlo o smečky, v pěti případech o vlčí pár, v jednom případě byl zmapován jeden osamocený vlk. Zpravidla se pohybují v pohraničních horách, jediná vnitrozemská smečka už pátým rokem obývá právě Ralskou pahorkatinu v blízkosti Doks na Českolipsku. Rozmnožila se poprvé v roce 2014. Od té doby se jim tam daří a úspěšně se rozmnožují, loňských mláďat bylo minimálně pět.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist