https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/voda-z-dyje-pomohla-kanci-obore-jde-o-opatreni-proti-suchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Voda z Dyje pomohla Kančí oboře, jde o opatření proti suchu

24.3.2020 00:22 | BŘECLAV (ČTK)
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy kolem Břeclavi, voda ze Staré Dyje v těchto dnech pomohla Kančí oboře.
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy kolem Břeclavi, voda ze Staré Dyje v těchto dnech pomohla Kančí oboře.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy kolem Břeclavi, voda ze Staré Dyje v těchto dnech pomohla Kančí oboře. Jde o opatření proti suchu. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.
 

Na začátku března více vody upustilo Povodí Moravy z Nových Mlýnů. Šlo asi o 15 milionů metrů krychlových, doplnila se tak voda v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Lužní les nyní spotřebuje k přežití více vody, než je roční úhrn srážek na jižní Moravě.

V těchto dnech voda upouštěná ze Staré Dyje obdobně pomáhá Kančí oboře. Jde asi o 750.000 metrů krychlových vody. Zaplňují se tak kanály, tůně, potůčky, slepá ramena i jezírka v lužním lese.

"Doplňujeme i hladinu spodní vody. Nyní se už voda rozlévá po krajině a zůstává stát v lesích i na loukách. Proto teď stavítka uzavřeme," uvedl ředitel lesního závodu Lesů ČR ze Židlochovic Miroslav Svoboda.

Kančí oboru podnik zaplavuje podle Jouklové několik posledních let. Se zaplavováním lužních lesů v oblasti podnik ještě nekončí, zřejmě příští týden voda takto nateče i do polesí u Tvrdonic.

Lužní les je podmáčený les s vysokou hladinou podzemní vody, dlouhodobý nedostatek vody mu proto škodí. V ČR jsou čtyři takto zachovalé ekosystémy, kromě míst kolem obory Soutok (Dyjský trojúhelník) je to Libický luh na Kolínsku, Litovelské Pomoraví leží mezi Olomoucí a Mohelnicí a Chropyňský luh je u řeky Moravy


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist