https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodaci-kritizuji-chystana-pravidla-pro-minimalni-prutok-v-rekach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodáci kritizují chystaná pravidla pro minimální průtok v řekách

7.2.2018 08:30 | PRAHA (ČTK)
Vládní návrh chce výpočtem stanovovat množství vody, které má pod odběrnými místy zůstat v řece tak, aby dále plnila svou ekologickou funkci. Jenže v materiálu není vůbec zmíněna podpora vodní turistiky. Ilustrační foto
Vládní návrh chce výpočtem stanovovat množství vody, které má pod odběrnými místy zůstat v řece tak, aby dále plnila svou ekologickou funkci. Jenže v materiálu není vůbec zmíněna podpora vodní turistiky. Ilustrační foto
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chystá nařízení, které jasně určí kritéria pro stanovení takzvaného minimálního zůstatkového průtoku v řekách. Tato hodnota je důležitá pro využívání povrchových vod a musí ji dodržovat například vodní elektrárny. Zatím vyplývala jen z metodického pokynu ministerstva, nařízení bude mít silnější váhu. Návrh kritizují vodáci. Nezohledňuje podle nich vodní turistiku, která může v některých místech vyžadovat vyšší hladinu vody, než jaká postačuje z ekologických důvodů. Podle ministerstva jsou tyto obavy liché, návrh ve většině případů minimální hodnoty navyšuje.
 

"Vládní návrh chce výpočtem stanovovat množství vody, které má pod odběrnými místy (obvykle jezy) zůstat v řece tak, aby dále plnila svou ekologickou funkci. Jenže v materiálu není vůbec zmíněna podpora vodní turistiky," poznamenal Petr Ptáček z vodáckého serveru raft.cz. Odkazuje na minulý metodický pokyn, kterým se vodoprávní úřady mohly řídit. Byl v něm text, že hodnoty minimálního zůstatkového průtoku mohou být stanoveny vyšší z důvodu například "zachování nebo zlepšení podmínek pro rekreaci u vody".

"Teď je tento bod bohužel vypuštěn a z hlediska turistiky a rekreace není v návrhu žádná zmínka," dodal. Podle něj na mnoha turisticky vyhledávaných řekách dochází k tomu, že množství vody pod jezy je velmi nízké a neumožňuje dále plout. Zásadní problém nastává u derivačních elektráren, které dlouhým náhonem odvádí vodu a ta pak v úseku sta metrů i kilometrů v řece chybí, dodal.

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že s rekreační funkcí vody počítá. "Stejně tak v mezirezortním připomínkovém řízení počítáme s diskusí o dalších změnách i právě směrem k vodní turistice," uvedl Marek Čihák z tiskového oddělení MŽP. Doplnil, že návrh naopak ve většině případů minimální hodnoty navyšuje - v průměru o osm až 17 procent pro období květen až leden, o 18 až 25 procent pro období únor až duben.

Vodácké svazy (Junák - český skaut, Svaz vodáků ČR a Český svaz kanoistů) a také Klub českých turistů navrhují přidat do nařízení nový bod, a sice to, že vodoprávní úřad musí stanovením výše minimálního zůstatkového průtoku umožnit u malé vodní elektrárny na turisticky významných řekách v době turistické sezony (květen - srpen) a v denní době využívání povrchových vod k plavbě dle vodního zákona.

Vodáci získali podporu Středočeského kraje i ministerstva školství, které též poukázaly na absenci vodáckého sportu. Společně požadují uzpůsobit hodnoty tak, aby jejich výše ve stanovenou dobu umožnila plynule pokračovat alespoň úzkým koridorem. "Nutně to však nemusí znamenat jeho zvyšování. Domníváme se, že by nařízení nemělo preferovat jednoho zájemce o odběr povrchové vody, ale mělo by zohlednit i další zájmy spojené s řekou," uvedl Ptáček.

Připomínky k návrhu má také ministerstvo zemědělství, požaduje jeho přepracování ve spolupráci se státními podniky Povodí. Chybí mu v něm například analýza dopadů, jaké bude mít nařízení na nakládání s vodami. Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové bude nyní úřad připomínky vypořádávat.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist