https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodarenska-firma-v-h.brode-zacne-upravovat-plyn-z-kalu-aby-mohl-jit-do-site
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodárenská firma v Havlíčkově Brodě začne upravovat plyn z kalů, aby mohl jít do sítě

27.12.2022 00:42 | HAVLÍČKŮV BROD (ČTK)
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK) začne příští rok upravovat plyn uvolňovaný z kalů tak, aby ho mohla dodávat do plynárenské sítě. Technologii výroby biometanu na čistírně odpadní vody v Perknově a jeho vtláčení do sítě dodá podle věstníku firma Prodeval CE.
 

"Máme podepsanou smlouvu, akce běží," řekl v listopadu ČTK ředitel společnosti Jan Kadlec. Podle něj to bude první takový projekt v Česku uskutečněný na čistírně odpadní vody. Nová technologie, která bude čistit kalový plyn pomocí membrán, by měla začít fungovat ve druhé polovině příštího roku. Zakázku za 42,6 milionu korun bez daně zaplatí společnost s pomocí evropské dotace.

Na havlíčkobrodské čistírně odpadní vody se podle dřívějších údajů firmy VAK z bioplynu vyrábí v kogeneračních jednotkách teplo a elektřina. Nově se jeho část bude upravovat tak, aby měl parametry zemního plynu, což má podle firmy vzhledem k nynější situaci na energetickém trhu velký potenciál.

Akcionáři společnosti Vodovody a kanalizace jsou z více než 90 procent města a obce regionu. Podnik zásobuje pitnou vodou 78 000 obyvatel hlavně na Havlíčkobrodsku. Minulý rok společnost prodala 3,274 milionu metrů krychlových vody, zároveň zajistila čištění 3,125 milionu metrů krychlových odpadní vody. Loňské tržby firmy byly 297 milionů Kč proti 295 milionům Kč za rok 2020.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist