https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodarny-obnovuji-cerpaci-stanici-pitne-vody-melnicka-vrutice.zasobuje-vodou-ctvrt-milionu-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Zásobuje vodou čtvrt milionu lidí

7.8.2020 00:05 | MĚLNICKÁ VRUTICE (ČTK)
Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu. Ilustrační snímek.
Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jde o zásadní opravu po zhruba 50 letech provozu stanice, která zásobuje vodou čtvrt milionu lidí především z Mělnicka, Kladenska a lokalit u Prahy. Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu. Novinářům to řekl Václav Jásek ze Středočeských vodáren.
 

Součástí obnovy čerpací stanice je podle Jáska výměna čerpací techniky včetně potrubí. Investice dosahuje kolem 20 milionů korun, do konce srpna by měla být hotova. Plánují se i další úpravy. Kromě toho chce letos vlastník infrastruktury, Vodárny Kladno - Mělník vytvořit šest nových vrtů. "Mají nahradit šest dosluhujících," uvedl Jásek. Investice bude v milionech. Nyní se v Mělnické Vrutici jímá z přibližně čtyř desítek vrtů, je jich tu celkem přes 50. Nejhlubší má 80 metrů, ale běžně se jímá z dvacetimetrových vrtů.

O vytvoření zdejšího jímacího území se uvažovalo už před první světovou válkou, definitivní rozhodnutí padlo v šedesátých letech minulého století a začalo postupné vytváření vrtů. V okolí Kladna dostačující zdroje nebyly, do města začala voda ze zdroje u Mělnické Vrutice a Řepínského dolu proudit v roce 1974.

Čerpací stanice stojí v území, které pokrývá víc než 110 hektarů lesa a další pozemky. Zdejší ochranné pásmo, kde platí řada omezení, například zákaz používání chemických prostředků či pohybu mimo oficiální cestu, je asi osm kilometrů dlouhé a v různých částech široké 200 až 500 metrů. Ze severočeské oblasti se sem voda postupně dostává podzemní cestou zhruba půl až dva roky. Povolená roční kapacita jímání činí 11,7 milionu kubických metrů vody. Dvě koruny za kubický metr platí vodárny státu.

Voda jímaná v Mělnické Vrutici má vysokou kvalitu a nevyžaduje speciální úpravy, jen obvyklou dezinfekci plynným chlorem. Vrty je třeba pravidelně udržovat, protože zarůstají vodním kamenem, což snižuje jejich propustnost.

Dalším jímacím územím na Mělnicku je Stříbrník nedaleko Mšena, kromě tohoto města voda odtud zásobuje víc než 40 okolních obcí. Zdejší zajímavostí jsou takzvané zářezy v pískovcových skalách. Kromě nich jsou zde i vrty a studně. Zářezy pomáhali vytvořit italští zajatci po první světové válce, tvoří je dvě štoly dlouhé 40 a 70 metrů, ze kterých se také čerpá voda do veřejného vodovodu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist