https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodojem-ve-vitkove-ma-diky-svemu-novemu-vzhledu-lepe-zapadnout-do-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodojem ve Vítkově má díky svému novému vzhledu lépe zapadnout do krajiny

11.8.2020 12:15 | VÍTKOV (ČTK)
"Naším cílem je, aby byly modernizované objekty odpovídajícím způsobem vhodně zakomponovány do okolní krajiny. Proto jsme se například rozhodli na fasádu využít popínavou rostlinu - zimolez Henryův, která celý objekt ozelení a přiblíží ho přírodě bližší podobě," uvedl Pšenička.
"Naším cílem je, aby byly modernizované objekty odpovídajícím způsobem vhodně zakomponovány do okolní krajiny. Proto jsme se například rozhodli na fasádu využít popínavou rostlinu - zimolez Henryův, která celý objekt ozelení a přiblíží ho přírodě bližší podobě," uvedl Pšenička.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.
Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) budují za šest milionů korun vodojem pro okrajové části Vítkova na Opavsku. Jde o první vodojem, který se staví podle nové koncepce jednotného vzhledu, sdělil ČTK mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
 

Na novém vizuálním konceptu modernizovaných vodojemů pracovala vodárenská společnost s ateliérem Kohl Architekti. "Cílem je postupně sjednotit podobu typově podobných vodojemů provozovaných SmVaK Ostrava a přirozeně objekt zakomponovat do krajiny," uvedl Síbrt. Není to podle něj často jednoduché, protože vodojemy vznikaly především v druhé polovině minulého století v poněkud nejednotném stylu.

Generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička uvedl, že vytvoření nového konceptu a sladění technických a funkčních parametrů s vizuálními trvalo řadu měsíců. "Naším cílem je, aby byly modernizované objekty odpovídajícím způsobem vhodně zakomponovány do okolní krajiny. Proto jsme se například rozhodli na fasádu využít popínavou rostlinu - zimolez Henryův, která celý objekt ozelení a přiblíží ho přírodě bližší podobě," uvedl Pšenička.

Koncepci odpovídají i materiály a jejich barevné provedení. "Cestou přírodě blízké unifikace vzhledu našich objektů chceme pokračovat u všech rekonstruovaných nebo nových objektů, kde to bude technicky a funkčně možné a bude to dávat smysl s ohledem na místo, kde daná budova stojí," uvedl ředitel.

Vznikající stavba ve vítkovské části Nové Těchanovice nahradí vodojem, jehož životnost je po desítkách let fungování u konce. "Železobetonové konstrukce armaturní a akumulační komory jsou v nevyhovujícím stavu, stejně jako převážná část venkovních i vnitřních částí objektů nebo trubního vystrojení," uvedl ředitel vodovodů SmVaK Milan Koníř.

S ohledem na současnou spotřebu vody v oblasti je podle něj nynější vodojem také kapacitně předimenzován. "Proto jsme se rozhodli vodojem odstranit a vybudovat nový, který bude plně odpovídat současným požadavkům na provoz tohoto typu vodárenského objektu," uvedl Koníř. Stavba má být hotova do konce roku.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist