https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodovodni-sit-zasobuje-94-procent-lidi-spotreba-loni-klesla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodovodní síť zásobuje 94 procent lidí, spotřeba loni klesla

17.8.2017 09:15 (ČTK)
Spotřeba vody loni proti roku 2015 mírně klesla, a to o 0,3 litru na osobu a den. Průměrný člověk jí v roce 2016 spotřeboval za den 131,2 litru. Na zaplacených penězích se to ale neprojevilo, protože voda v posledních letech zdražuje a ani loňský rok nebyl výjimkou. / ilustrační foto
Spotřeba vody loni proti roku 2015 mírně klesla, a to o 0,3 litru na osobu a den. Průměrný člověk jí v roce 2016 spotřeboval za den 131,2 litru. Na zaplacených penězích se to ale neprojevilo, protože voda v posledních letech zdražuje a ani loňský rok nebyl výjimkou. / ilustrační foto
Vodovodní síť v Česku se loni prodloužila o 535 kilometrů na 77.681 kilometrů. Na konci roku tak zásobovala vodou 94,4 procenta lidí. Její spotřeba na osobu a den proti roku 2015 mírně klesla, voda ale již několikátý rok po sobě podražila. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a ze Zprávy o stavu vodního hospodářství ČR v roce 2016, kterou připravila ministerstva životního prostředí a zemědělství a kterou v pondělí projedná vláda.
 

Napojení na vodovodní síť mělo ke konci loňského roku 9,97 milionu lidí. Největší podíl lidí zásobovaných vodou z vodovodu mělo hlavní město Praha (100 procent), Karlovarský kraj (100 pct) a Moravskoslezský kraj (99,9 pc), naopak nejméně jich bylo v Plzeňském (84,4 pct) a Středočeském kraji (86 pct). Loni postavené kilometry vodovodní sítě potrubí zvýšily počet lidí zásobených vodou z vodovodu o 42.806.

Spotřeba vody loni proti roku 2015 mírně klesla, a to o 0,3 litru na osobu a den. Průměrný člověk jí v roce 2016 spotřeboval za den 131,2 litru. Na zaplacených penězích se to ale neprojevilo, protože voda v posledních letech zdražuje a ani loňský rok nebyl výjimkou.

Průměrná cena za kubík byla loni 36,7 Kč (bez DPH). Jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu, o rok dříve lidé za kubík zaplatili bez DPH 35,6 Kč, v roce 2014 to bylo 34,8 Kč a v roce 2013 stál kubík vody 33,7 koruny. Zpráva o vodě také ukázala, že v ceně vody jsou mezi kraji velké rozdíly. V Ústeckém kraji zaplatili lidé za kubík 43 korun, naopak v Pardubickém kraji stál metr krychlový 31,9 Kč (částky jsou bez DPH).

Úpravny loni připravily 593,3 milionu metrů krychlových pitné vody, ne všechna se ale dostala ke spotřebitelům. "Ztráty pitné vody dosáhly 90,1 milionu m3," uvádí zpráva. Je to 15,4 procenta veškeré vody. Ztráty, vznikající zejména průsakem ze starých potrubí, se ale daří snižovat, loni činily 16,8 procenta. "Toto už je velmi slušný evropský průměr. Jsou sice státy, které se ztrátami pohybují nad deseti procenty, řada států se ale pohybuje naopak výrazně výše," okomentoval loňský výsledek ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Oldřich Vlasák.

Zprávu o vodě, nazývanou také modrá zpráva, připravují ministerstva zemědělství a životního prostředí každoročně. Zachycuje zejména hospodaření s vodou, její znečištění, hydrologickou bilanci v uplynulém roce a finanční podporu vodního hospodářství.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist