https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodovody-a-kanalizace-budou-na-sumpersku-provozovat-mesta-a-obce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodovody a kanalizace budou na Šumpersku provozovat města a obce

11.8.2020 00:26 | ŠUMPERK (ČTK)
Valná hromada VHZ Šumperk schválila odkup stoprocentního podílu ve firmě Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) od jejího nynějšího francouzského vlastníka Suez Groupe. Ilustrační obrázek
Valná hromada VHZ Šumperk schválila odkup stoprocentního podílu ve firmě Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) od jejího nynějšího francouzského vlastníka Suez Groupe. Ilustrační obrázek
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pikist
Vodovody a kanalizace ve třech desítkách měst a obcí na Šumpersku budou od ledna po zhruba pětadvacetileté pauze opět provozovat místní samosprávy, jimž tato infrastruktura prostřednictvím firmy Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk) patří. Valná hromada VHZ Šumperk schválila odkup stoprocentního podílu ve firmě Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) od jejího nynějšího francouzského vlastníka Suez Groupe. Firma Suez Groupe vodovody a kanalizace na Šumpersku v předchozích letech provozovala. ČTK to po jednání valné hromady řekl člen představenstva VHZ Šumperk a starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL).
 

Po rozhodnutí valné hromady VHZ Šumperk bude ukončeno koncesní řízení na další pronájem vodohospodářské infrastruktury po roce 2020. V předchozích letech firma Suez neměla podle vedení VHZ Šumperk zájem svůj akciový podíl v ŠPVS prodat. Nabídku na prodej akcií ŠPVS podle předsedy představenstva VHZ Šumperk Martina Hoždory učinila až v průběhu nynějšího koncesního řízení. Podle informací ČTK v něm nabídka ŠPVS skončila na druhém místě.

"Vlastníka provozní společnosti jsme ohledně jejího prodeje oslovili již před několika lety, tehdy měl ale šanci pokračovat v koncesi. Bylo zřejmé, že změnit to může pořadí nabídek," uvedl John. Stoprocentní podíl v ŠPVS má stát zhruba 124 milionů korun. Kupní cena, do které je zahrnut i provozní kapitál ŠPVS v celkové výši 27,4 milionu korun, bude uhrazena z peněz VHZ Šumperk a pomocí úvěru.

Transakce se podle Johna nepromítne v cenách vodného a stočného pro občany. "Bude totiž splacena z dividend, které by jinak končily nejen mimo systém, ale i v zahraničí," podotkl John. Podle něj roční dividenda ze zisku ŠPVS v posledních letech činila 18 mil. Kč.

Společnost VHZ Šumperk v roce 2016 dokončila v Šumperku, Hanušovicích, Zábřehu, Mohelnici a Lošticích stavbu vodohospodářské infrastruktury za více než 1,6 miliardy korun. Většinu nákladů na stavbu pokryla dotace EU. Města, ve kterých žije dohromady 55.000 lidí, díky velké investici opravila zastaralou kanalizační síť a modernizovala čistírny odpadních vod. Zhruba 3700 obyvatel získalo přístup ke kanalizaci. Po dokončení projektu se v regionu zvýšila míra připojení na kanalizaci a čistírny odpadních vod z 92,9 na 99,6 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist