https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vojenske-lesy-otevrely-rekonstruovanou-stezku-kolem-olsiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské lesy otevřely rekonstruovanou stezku kolem Olšiny

23.5.2021 01:30 | HORNÍ PLANÁ (ČTK)
Lokalitu vyčlenila armáda z vojenského prostoru Boletice v roce 2016.
Lokalitu vyčlenila armáda z vojenského prostoru Boletice v roce 2016.
Zdroj | VLS
Vojenské lesy a statky (VLS) otevřely rekonstruovanou stezku kolem Olšiny poblíž Horní Plané na Českokrumlovsku, která vede i Ptačí oblastí v dříve nepřístupném vojenském újezdu Boletice. Pracovníci na části trasy vybudovali povalový chodník. Vznikl na místech, kde se v minulosti držela voda a stezka tam byla tím pádem pro turisty obtížně schůdná a navíc kvůli obcházení ničili i okolní vegetaci. ČTK to řekl mluvčí VLS Jan Sotona.
 

"Dostavbou jsme reagovali na enormní zájem veřejnosti o naši novou stezku, kdy mimořádný provoz v kombinaci s deštivým počasím nevydržely takzvané haťové chodníky, což jsou trasy vlhkým terénem vyztužené větvemi. Lidé v rozbahněných úsecích často hledali alternativní cesty okolním terénem. V kritických místech byly doplněny povalové dřevěné chodníky, které zajistí komfort návštěvníkům i ochranu okolní flóry a fauny. Fakticky tím finalizujeme trasu na základě zkušeností z první sezony, a jsem rád, že se nám to povedlo v polovičním čase," řekl ředitel VLS Petr Král.

Práce na rekonstrukci začaly v polovině dubna. Místo plánovaných dvou měsíců trvaly pět týdnů. VLS na přibližně 750 metrů povalových chodníků spotřebovaly téměř 100 krychlových metrů jedlového a akátového dřeva. Sedmikilometrová stezka je přístupná od loňského léta a stala se jedním z nejvyhledávanějších míst v dané oblasti. Ptačí oblast Boletice je chráněna jako evropsky významná lokalita v rámci soustavy Natura 2000. Vyskytují se zde vzácní ptáci, jako například datlík tříprstý, chřástal polní, jeřábek lesní nebo kulíšek nejmenší. Lokalitu vyčlenila armáda z vojenského prostoru Boletice v roce 2016.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist