https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vojenske-lesy-vybuduji-v-boleticich-za-30-milionu-naucnou-stezku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské lesy vybudují v Boleticích za 30 milionů naučnou stezku

12.8.2018 11:03 | BOLETICE (ČTK)
Olšina patří do Ptačí oblasti Boletice, kterou zřídila vláda v roce 2005 na 23.500 hektarech.
Olšina patří do Ptačí oblasti Boletice, kterou zřídila vláda v roce 2005 na 23.500 hektarech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vojenské lesy vybudují naučnou stezku u Olšiny na Šumavě, jednoho z nejvýše položených rybníků v ČR. Stezka zmapuje desetiletí nepřístupnou přírodu evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice ve vojenském újezdu Boletice. Je v ní 136 druhů ptáků. Jde o česko-rakouský projekt téměř za 30 milionů korun. Informoval o tom mluvčí Vojenských lesů Jan Sotona.
 

Přípravné práce začnou na podzim. Hotová by stezka měla být před hlavní turistickou sezonou v roce 2020. Rybník Olšina leží poblíž Lipna. Trasa dlouhá 7,3 kilometru provede návštěvníky po břehu, přes mokřady i nad vodou. Společně ji vybudují Vojenské lesy a rakouský spolek Verein Waldschule Böhmerwald, velkou část nákladů pokryje dotace z EU. Součástí bude návštěvnické středisko.

Olšina patří do Ptačí oblasti Boletice, kterou zřídila vláda v roce 2005 na 23.500 hektarech. Lokalitě se vyhnuly meliorace, znečištění z pesticidů i znečištění vod z komunálního odpadu. Jde o významnou pramennou oblast. Místo je domovem 136 druhů ptáků, mezi nimi 53 zvláště chráněných druhů a 66 druhů z Červeného seznamu ptáků ČR. Vzácná je i flora rybníka Olšina v čele se sibiřským tavolníkem vrbolistým, uvedl mluvčí. Olšina je národní přírodní památka, stezka zavede i na další chráněná území Natura 2000.

Naučná stezka bude začínat u památkově chráněné budovy rybářské bašty Olšina, kde je expozice o lesnictví, rybářství a ptactvu. Část trasy kolem rybníka z 15. století povede po pevných cestách, druhá část po dřevěných chodnících a mostcích na pilotech zavede také do mokřadů i přímo nad hladinu. Součástí bude plovoucí vor; když lidé přeručkují po laně, budou moci pozorovat přírodu z hladiny rybníka.

"Naučná stezka bude mít dobré dopravní napojení. Začínat bude jen několik set metrů od lesní zastávky Hodňov na páteřní šumavské lokálce z Českého Krumlova na Černý kříž a Volary," uvedl ředitel divize Vojenských lesů Horní Planá Petr Král. Velká část trasy bude bezbariérová. Ptačí oblast je pro veřejnost otevřená od roku 2016.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s devadesátiletou historií. Na Šumavě spravují Vojenský újezd Boletice i přírodní lokalitu mezi Novou Pecí a Lipnem, přiléhající k Národnímu parku Šumava.

Přečtěte si komentář Jana Činčery Naučné stezky a mobilní technologie? Zatím spíš jen zklamání


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist