https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volby-2010-zvitezily-nove-strany-zeleni-a-lidovci-odchazeji?ids%5Bx283f555abbbfbdd99b738f82b7c9a7c4%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby 2010: Zvítězily nové strany, zelení a lidovci odcházejí

29.5.2010 18:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přestože nejvíce hlasů v letošních parlamentních volbách získal hlavní favorit ČSSD a jen o něco méně hlasů získala ODS, vyhrály především nové strany TOP 09 a Věci veřejné. Do parlamentu se dostala ještě KSČM, končí zelení i lidovci. V novém složení sněmovny posílila pravice a středové strany, velký odliv hlasů postihl levicové strany. Odpoledne svůj mandát položil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, předsednictvo Strany zelených rezignovalo celé. Večer rezignoval také předseda ČSSD Jiří Paroubek.
 

Podle dat Českého statistického úřadu nejvíce hlasů získala ČSSD (22,1 %), na druhém místě skončila ODS (20,2 %), třetí je TOP 09 (16,7 %), čtvrtá KSČM (11,3 %), páté skončily Věci veřejné (10,9 %). Do parlamentu se nedostaly dvě bývalé vládní strany, KDU-ČSL a Strana zelených. K letošním volbám do parlamentu přišlo 62,59 % oprávněných voličů, o něco méně než před čtyřmi lety, kdy přišlo 64.47 %.

Rýsuje se tak možnost koalice ODS a TOP 09. Ta může fungovat s přímou účastí nebo s podporou Věcí veřejných, toto seskupení by mělo pohodlnou nadpoloviční většinu 118 poslanců. Místopředseda ODS Petr Nečas vyzval tyto strany k sestavení koalice „odpovědného rozpočtu“. K možnosti sestavit pravo-středovou vládu pogratuloval ve vysílání České televize také předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Úspěch to určitě není“, komentoval výsledky sociální demokracie.

Po přepočítání hlasů na mandáty získala vítězná ČSSD 56 poslaneckých mandátů (po sněmovních volbách v roce 2006 to bylo 74), ODS dostala ve sněmovně 53 křesel (v roce 2006 to bylo 81), třetí TOP 09 získala 41 poslaneckých mandátů, KSČM zůstalo 26 mandátů, stejně jako v roce 2006 a Věci veřejné budou mít 24 křesel.

Těsně před branami parlamentu zůstala KDU-ČSL (4,4 %). Ještě odpoledne oznámil její předseda Cyril Svoboda, že odstupuje z funkce předsedy strany a znovu kandidovat nebude. Další strany, které nepřekročili potřebnou pětiprocentní hranici, jsou Strana práv občanů Zemanovci (4,3 %), Suverenita Jany Bobošíkové (3,6 %) a Strana zelených (2,4 %). Všechny strany, které získaly více než 1,5 % odevzdaných hlasů dostanou příspěvek sto korun za každý hlas. Zelení ale nedosáhnou na příspěvek na činnost. Na ten má nárok strana, která ve volbách získala alespoň tři procenta hlasů. Příspěvek začíná na šesti milionech ročně.

Ještě odpoledne prohlásil předseda Strany zelených Ondřej Liška, že úspěchem bude jakýkoli výsledek, který bude lepší než propad v evropských volbách, kdy zelení získali 2,06 % hlasů. „Zelená politika nekončí, budeme pokračovat, sněmovní volby jsou jednou, byť důležitou kapitolou. Nemám strach, že by zelení z české politiky zmizeli, letos před sebou máme ještě komunální a senátní volby,“ řekl ve vysílání České televize Ondřej Liška.

"Výsledek Strany zelených ve volbách je zklamáním a ukazuje, že zelená témata už nebudou mít své obhájce v parlamentu," řekl pak na podvečerním tiskové konferenci. Odevzdané hlasy prý ale zeleným pomůžou pokračovat v plnění programu, tedy ochraně životního prostředí a politice trvale udržitelného rozvoje. „To je nevyhnutelná politika, ke které se dříve či později budou muset přiklonit i všichni ostatní,“ prohlásil Liška. Vedení zelených po volbách svolá celorepublikový sjezd, na kterém celé předsednictvo rezignuje. „Kdo bude chtít dále kandidovat, se každý z nás rozhodne v následujících týdnech,“ dodal.

Podrobnější informace k volebním výsledkům najdete na stránkách Volby.cz.


reklama

 
Hugo Charvát
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

takže čao, greeni - 1. 6. 2010 - Šafařík

Ad: arahat
"Pane Šafaříku, skutečně nevím, proč jste hned za hulváta." - trochu silná slova nemyslíte? Neměl byste trochu brzdit? Myslíte si, že máte patent na rozum a všichni tu budou "žrát" vaši demagogickou obhajobu ochranářských nesmyslů napáchaných za posledních 20 let? Píšete mi info z liter. a já se vás ptám leda, co o tom jestřábovi víte sám z vlastní zkušenosti, když tak nekriticky nám tu tyto info předkládáte. Já nikde nepíšu, že bych o ptácích věděl něco více či méně než daní autoři, leda si klidně dovolím zpochybnit kdykoliv něco, co znám z vlastní zkušenosti. A klidně vám si tu dovolím tvrdit, že třeba mýma rukama v životě prošlo více živých jestřábů, než tito pánové asi kdy vůbec viděli.
"Subjektivně: nejvíce bývají vidět přes zimní období, kdy jsou častěji k zastižení o otevřené krajině." - kdybyste o nich skutečně něco věděl, nehledal byste je v otevřené krajině...
"Každý rok monitorujeme s kamarádem 2 - 4 hnízdiště" - v 80. letech jsem leda já znal 18 pravidelně obsazovaných hnízdišť. Z nich před pár lety zůstala asi TŘETINA. A je zajímavé, že i tehdy ho ornitologové považovali pořád nesmyslně za vzácného a občas jsem byl i žádán, abych jim nějaké hnízdiště vyzradil.
"Přesto, že nepotkávám jestřába každý den - proto, že není "na každém stromě" jako káně a přesto, že žije poměrně skrytě, je označení "téměř vyhubený" navíc ještě vinou MŽP, opravdu z říše fantazie...." - když v 90. letech přišli extrémisté z MŽP s myšlenkou "absolutní ochrany" druhů, tak už tehdy sokolníci přes ČMMJ varovali, že třeba pro jestřába to bude míti fatální důsledky. Nakonec se na tyto připomínky ohledy nevzaly a třeba těch jestřábů tu máme, díky právě diletantským postojům z MŽP, asi třetinu.
"Co se týká rizik pro dravce, spíš bych sázel na myslivce než na MŽP..." - místo "sázení" bych více doporučoval něco o problému skutečně vědět. Zelení taky "sázeli na naivitu lidí" tak dlouho, až si vsadili konečně na Černého Petra ...A já doplňuji, že zaslouženě.
"Ad. strnad luční: poprvé jsem tento druh zaznamenal v r. 1996 (1 zpívající samec), v roce 2009 hrubý odhad (na stejné ploše) cca 15 - 25 párů..." - strnad luční byl sice nehojný, ale asi pravidelně rozložený po celém venkově. Dneska je mnoho starých míst opuštěných.
Bukáček - pravidelný hnízdič ještě z 80. let snad z každé větší rákosiny. Prakticky nikdy nechyběl v mých pozorováních. Po 20 letech úporné "ochrany" jsou jeho stavy katastrofální.
Strnad obecný - ještě z 80 let si pamatuji jeho zpěv snad z každé vyvýšeniny, v zimě okolo zásypů 100-hlavá hejna - to samé úpolníci.
Potápka černokrká - před 20 lety naprosto běžný hnízdič z každého rybníka, dneska skoro rarita.
Potápka rudokrká byla vždy vzácností a srovávat její stavy s předešlou vypovídá o absolutní neznalosti situace.
Dytík - nebyl u nás nikdy hojným, Je to naprosto nesmyslný příklad, zkuste se podívat do té vaší liter., já jsem si při své kritice MŽP na něho ani nevzpomněl.
Drop - taky nesmysl, byl v 80. letech u nás leda na Znojemsku v počtu několika ks (max. asi desítky), ale když jste to vzpomenul, tak třeba na Slovenksu jich bylo asi 800 ks - to se ale o ně starali myslivci. A když to převzali místní ornitologové a MŽP, tak tam dnes asi už nic ani nehnízdí a jaksi nám ornitologové nejsou schopni ani sdělit, kde se podělo 80 milonů Sk na jejich ochranu.
Polák malý - myslím, že jeho stavy spíše klesly, ale taky to není zrovna dobrý příklad, neboť jich zas až o tolik více nikdy nebylo.
Ale - skřivan polní, čejka, racek checht, sýček, ťuhýk obecný - ještě v 80. letech naprosto běžní a nepřehlédnutelní - to je taky ukázka, kam až došla praktická ochrana naší přírody v rukou diletantů.
Pěkný den. Šafařík V.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist