Volby 2010: Zvítězily nové strany, zelení a lidovci odcházejí
Podle dat Českého statistického úřadu nejvíce hlasů získala ČSSD (22,1 %), na druhém místě skončila ODS (20,2 %), třetí je TOP 09 (16,7 %), čtvrtá KSČM (11,3 %), páté skončily Věci veřejné (10,9 %). Do parlamentu se nedostaly dvě bývalé vládní strany, KDU-ČSL a Strana zelených. K letošním volbám do parlamentu přišlo 62,59 % oprávněných voličů, o něco méně než před čtyřmi lety, kdy přišlo 64.47 %.
Rýsuje se tak možnost koalice ODS a TOP 09. Ta může fungovat s přímou účastí nebo s podporou Věcí veřejných, toto seskupení by mělo pohodlnou nadpoloviční většinu 118 poslanců. Místopředseda ODS Petr Nečas vyzval tyto strany k sestavení koalice „odpovědného rozpočtu“. K možnosti sestavit pravo-středovou vládu pogratuloval ve vysílání České televize také předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Úspěch to určitě není“, komentoval výsledky sociální demokracie.
Po přepočítání hlasů na mandáty získala vítězná ČSSD 56 poslaneckých mandátů (po sněmovních volbách v roce 2006 to bylo 74), ODS dostala ve sněmovně 53 křesel (v roce 2006 to bylo 81), třetí TOP 09 získala 41 poslaneckých mandátů, KSČM zůstalo 26 mandátů, stejně jako v roce 2006 a Věci veřejné budou mít 24 křesel.
Těsně před branami parlamentu zůstala KDU-ČSL (4,4 %). Ještě odpoledne oznámil její předseda Cyril Svoboda, že odstupuje z funkce předsedy strany a znovu kandidovat nebude. Další strany, které nepřekročili potřebnou pětiprocentní hranici, jsou Strana práv občanů Zemanovci (4,3 %), Suverenita Jany Bobošíkové (3,6 %) a Strana zelených (2,4 %). Všechny strany, které získaly více než 1,5 % odevzdaných hlasů dostanou příspěvek sto korun za každý hlas. Zelení ale nedosáhnou na příspěvek na činnost. Na ten má nárok strana, která ve volbách získala alespoň tři procenta hlasů. Příspěvek začíná na šesti milionech ročně.
Ještě odpoledne prohlásil předseda Strany zelených Ondřej Liška, že úspěchem bude jakýkoli výsledek, který bude lepší než propad v evropských volbách, kdy zelení získali 2,06 % hlasů. „Zelená politika nekončí, budeme pokračovat, sněmovní volby jsou jednou, byť důležitou kapitolou. Nemám strach, že by zelení z české politiky zmizeli, letos před sebou máme ještě komunální a senátní volby,“ řekl ve vysílání České televize Ondřej Liška.
"Výsledek Strany zelených ve volbách je zklamáním a ukazuje, že zelená témata už nebudou mít své obhájce v parlamentu," řekl pak na podvečerním tiskové konferenci. Odevzdané hlasy prý ale zeleným pomůžou pokračovat v plnění programu, tedy ochraně životního prostředí a politice trvale udržitelného rozvoje. „To je nevyhnutelná politika, ke které se dříve či později budou muset přiklonit i všichni ostatní,“ prohlásil Liška. Vedení zelených po volbách svolá celorepublikový sjezd, na kterém celé předsednictvo rezignuje. „Kdo bude chtít dále kandidovat, se každý z nás rozhodne v následujících týdnech,“ dodal.
Podrobnější informace k volebním výsledkům najdete na stránkách Volby.cz.
reklama
Online diskuse
Tak a je to - 31. 5. 2010 - AlešOKTak já to řeknu jinak. Vy už se mnou spolupracujete a ani to nevíte. Vy nemusíte dělat nějaký kompromis, proto , aby jste se mnou mohla spolupracovat. Stačí , když mi nabídnete to co umíte a já si to buďto koupím nebo nekoupím zároveň Vám nabídnu to, co umím já. Nemusíme mít stejný názor vůbec na nic! Výsledkem takového spontálního jednání je zisk pro nás oba neboť každý máme jiné podmínky pro vytváření statků , když se tedy budeme soustředit jen na vytváření toho , v čem jsme efektivní a ostatní koupíme od jiných budeme na tom , mnohem lépe, než když budeme dělat všichni všechno. Pokud nám v této spolupráci zabrání regulace budeme se muset více či méně dělat věci, které neumíme produkovat efektivně. Produkovat omezený sortiment věcí vede k násobně vyšší produktivitě práce díky automatizaci nebo znalostem , obojí vzniká právě z toho soustředění se na omezený sortiment služeb , který jedinec nebo společnost převážně nabízí ostatním lidem , národům. Lidé si vždycky hledí jen svých zájmů , právě a jen svobodný obchod a společnost umožňuje , aby pro kupujícího i prodávajícího byl obchod výhodný. V regulované ekonomice tomu tak často není , podívejte se na majitele FV panelů - jako prodávající jen vydělává , kdežto kupující jen prodělává , protože stejné zboží lze koupit za mnohem nižší cenu. Tohle se Vám ve svobodné ekonomice sotva stane. |