Volby 2010: Zvítězily nové strany, zelení a lidovci odcházejí
Podle dat Českého statistického úřadu nejvíce hlasů získala ČSSD (22,1 %), na druhém místě skončila ODS (20,2 %), třetí je TOP 09 (16,7 %), čtvrtá KSČM (11,3 %), páté skončily Věci veřejné (10,9 %). Do parlamentu se nedostaly dvě bývalé vládní strany, KDU-ČSL a Strana zelených. K letošním volbám do parlamentu přišlo 62,59 % oprávněných voličů, o něco méně než před čtyřmi lety, kdy přišlo 64.47 %.
Rýsuje se tak možnost koalice ODS a TOP 09. Ta může fungovat s přímou účastí nebo s podporou Věcí veřejných, toto seskupení by mělo pohodlnou nadpoloviční většinu 118 poslanců. Místopředseda ODS Petr Nečas vyzval tyto strany k sestavení koalice „odpovědného rozpočtu“. K možnosti sestavit pravo-středovou vládu pogratuloval ve vysílání České televize také předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Úspěch to určitě není“, komentoval výsledky sociální demokracie.
Po přepočítání hlasů na mandáty získala vítězná ČSSD 56 poslaneckých mandátů (po sněmovních volbách v roce 2006 to bylo 74), ODS dostala ve sněmovně 53 křesel (v roce 2006 to bylo 81), třetí TOP 09 získala 41 poslaneckých mandátů, KSČM zůstalo 26 mandátů, stejně jako v roce 2006 a Věci veřejné budou mít 24 křesel.
Těsně před branami parlamentu zůstala KDU-ČSL (4,4 %). Ještě odpoledne oznámil její předseda Cyril Svoboda, že odstupuje z funkce předsedy strany a znovu kandidovat nebude. Další strany, které nepřekročili potřebnou pětiprocentní hranici, jsou Strana práv občanů Zemanovci (4,3 %), Suverenita Jany Bobošíkové (3,6 %) a Strana zelených (2,4 %). Všechny strany, které získaly více než 1,5 % odevzdaných hlasů dostanou příspěvek sto korun za každý hlas. Zelení ale nedosáhnou na příspěvek na činnost. Na ten má nárok strana, která ve volbách získala alespoň tři procenta hlasů. Příspěvek začíná na šesti milionech ročně.
Ještě odpoledne prohlásil předseda Strany zelených Ondřej Liška, že úspěchem bude jakýkoli výsledek, který bude lepší než propad v evropských volbách, kdy zelení získali 2,06 % hlasů. „Zelená politika nekončí, budeme pokračovat, sněmovní volby jsou jednou, byť důležitou kapitolou. Nemám strach, že by zelení z české politiky zmizeli, letos před sebou máme ještě komunální a senátní volby,“ řekl ve vysílání České televize Ondřej Liška.
"Výsledek Strany zelených ve volbách je zklamáním a ukazuje, že zelená témata už nebudou mít své obhájce v parlamentu," řekl pak na podvečerním tiskové konferenci. Odevzdané hlasy prý ale zeleným pomůžou pokračovat v plnění programu, tedy ochraně životního prostředí a politice trvale udržitelného rozvoje. „To je nevyhnutelná politika, ke které se dříve či později budou muset přiklonit i všichni ostatní,“ prohlásil Liška. Vedení zelených po volbách svolá celorepublikový sjezd, na kterém celé předsednictvo rezignuje. „Kdo bude chtít dále kandidovat, se každý z nás rozhodne v následujících týdnech,“ dodal.
Podrobnější informace k volebním výsledkům najdete na stránkách Volby.cz.
reklama
Online diskuse
Tak a je to - 30. 5. 2010 - veronika jelínkováPokusy, které zmiňujete, byly stejně katastrofálním utopismem, jako je rádoby samospasitelná volná ruka trhu. Ve vyspělých státech již přicházejí pozvolna na to, že tato volná ruka trhu je utopií, která je do praxe stejně těžko začlenitelná, jako komunistické scénáře, o kterých píšete Vy. To je právě to, o čem tady mluvím. Než člověku dojde, že pravo/levé (komunismus/tržní společenství) rozdělení je prehistorckým obludismem, ještě na mnohé z toho doplatíme i my, kteří si to již uvědomujeme dlouho. Typickým důsledkem takových utopií jsou současné události v ekonomice USA, které snad již nenechávají na pochybách ani největší strašpytle, kteří se bojí mít jiný než většinový názor (protože ho možná nejsou ani schopni), že se nejedná o žádnou hospodářskou "krizi", která jednoho dne svorně odezní ve prospěch jakéhosi tržního naprosto dokonalého a ideálního ráje. V naprosté většině vyspělých států si toto již uvědomují a vlády podle toho začínají jednat, i když pozvolna. Leč směr je zřejmý. Pochopitelně, ne tak v ČR. V ČR developeři stále staví byty, které nemá kdo koupit. Shánčliví podnikatelé stále pronajímají prostory, které si nemá kdo pronajmout, namísto podpory domácí výroby se otevírají (i s novou "pravicovou" ;) vládou) dveře investorům (doporučuji mapu čínských investic), z čehož mají ostatně radost i někteří v Evropě. Pochopit, že ani jedním z obou uvedených extremismů však cesta nevede, bude pro Čechy jistě běh na dlouhou trať. Nemyslím ani, jak jsem již psala, že by to byla otázka jedné generace. Považme, že dnes se ještě někteří hořce loučí s komunismem, který skonal v ČR již před 20 lety. Natož teprve se samospasitelným trhem. To bude možná otázkou celých dalších desetiletí. |