Volby 2010: Zvítězily nové strany, zelení a lidovci odcházejí
Podle dat Českého statistického úřadu nejvíce hlasů získala ČSSD (22,1 %), na druhém místě skončila ODS (20,2 %), třetí je TOP 09 (16,7 %), čtvrtá KSČM (11,3 %), páté skončily Věci veřejné (10,9 %). Do parlamentu se nedostaly dvě bývalé vládní strany, KDU-ČSL a Strana zelených. K letošním volbám do parlamentu přišlo 62,59 % oprávněných voličů, o něco méně než před čtyřmi lety, kdy přišlo 64.47 %.
Rýsuje se tak možnost koalice ODS a TOP 09. Ta může fungovat s přímou účastí nebo s podporou Věcí veřejných, toto seskupení by mělo pohodlnou nadpoloviční většinu 118 poslanců. Místopředseda ODS Petr Nečas vyzval tyto strany k sestavení koalice „odpovědného rozpočtu“. K možnosti sestavit pravo-středovou vládu pogratuloval ve vysílání České televize také předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Úspěch to určitě není“, komentoval výsledky sociální demokracie.
Po přepočítání hlasů na mandáty získala vítězná ČSSD 56 poslaneckých mandátů (po sněmovních volbách v roce 2006 to bylo 74), ODS dostala ve sněmovně 53 křesel (v roce 2006 to bylo 81), třetí TOP 09 získala 41 poslaneckých mandátů, KSČM zůstalo 26 mandátů, stejně jako v roce 2006 a Věci veřejné budou mít 24 křesel.
Těsně před branami parlamentu zůstala KDU-ČSL (4,4 %). Ještě odpoledne oznámil její předseda Cyril Svoboda, že odstupuje z funkce předsedy strany a znovu kandidovat nebude. Další strany, které nepřekročili potřebnou pětiprocentní hranici, jsou Strana práv občanů Zemanovci (4,3 %), Suverenita Jany Bobošíkové (3,6 %) a Strana zelených (2,4 %). Všechny strany, které získaly více než 1,5 % odevzdaných hlasů dostanou příspěvek sto korun za každý hlas. Zelení ale nedosáhnou na příspěvek na činnost. Na ten má nárok strana, která ve volbách získala alespoň tři procenta hlasů. Příspěvek začíná na šesti milionech ročně.
Ještě odpoledne prohlásil předseda Strany zelených Ondřej Liška, že úspěchem bude jakýkoli výsledek, který bude lepší než propad v evropských volbách, kdy zelení získali 2,06 % hlasů. „Zelená politika nekončí, budeme pokračovat, sněmovní volby jsou jednou, byť důležitou kapitolou. Nemám strach, že by zelení z české politiky zmizeli, letos před sebou máme ještě komunální a senátní volby,“ řekl ve vysílání České televize Ondřej Liška.
"Výsledek Strany zelených ve volbách je zklamáním a ukazuje, že zelená témata už nebudou mít své obhájce v parlamentu," řekl pak na podvečerním tiskové konferenci. Odevzdané hlasy prý ale zeleným pomůžou pokračovat v plnění programu, tedy ochraně životního prostředí a politice trvale udržitelného rozvoje. „To je nevyhnutelná politika, ke které se dříve či později budou muset přiklonit i všichni ostatní,“ prohlásil Liška. Vedení zelených po volbách svolá celorepublikový sjezd, na kterém celé předsednictvo rezignuje. „Kdo bude chtít dále kandidovat, se každý z nás rozhodne v následujících týdnech,“ dodal.
Podrobnější informace k volebním výsledkům najdete na stránkách Volby.cz.
reklama
Online diskuse
předčasný jásot - 30. 5. 2010 - AlešPrávě proto, aby nedošlo k zbídačení lidí , kteří potřebují pomoc státu a to jsou zejména staří a nemocní lidé, pak lidé , kteří se třeba dostali do neřešitělné životní situace -vdova s 3 malými dětmi a podobně. Je třeba aby se stát hospodařil rozumně a nezadlužoval se. Dávat relativně bohatým majitelům nemovitostí dotace na výměnu oken z peněz všech ostatních je nejenom zbytečné a špatné , protože stát by měl investovat především do svých budov , ale je to i nemorální , protože lidem s násobky příjmu průměrného platu nedobrovolně přispívají ostatní na stavbu jejich domů , i když sami třeba nemají ani vlastní bydlení. Místo toho by bylo logické , aby například stát zavedl nízkoúrokové půjčky na skromné bydlení v malém bytě pro postižené lidi, pro vdovu i vdovce s dětmi , které nemají vlastní bydlení neboť samoživitel nemá možnost mít atraktivní zaměstnání , protože se musí sám starat o děti a zájem státu je , aby děti nebyli zanedbávány. Strana zelených naopak dávala vydělat majitelům FV panelů, majitelům VTE , MWE a dalším bohatým majitelům nemovitostí, co si mohou dovolit kompletní rekonstrukci na klíč. Vše na úkor běžných lidí, to není férová politika! To je politika proti zájmům celé společnosti. 2% hlasů za tuto politiku je přesně odpovídající. A co se týče silnic , dálnic , tak prostě pro rozvoj regionů musíme mít funkčí dopravní síť. Někudy ty dálnice védst musí , všichni chtějí bydlet 3km od dálnice to prostě není možné. Za posledních 20 let se podařilo ohromně omezit znečištění z dopravy. Co se zatím nepodařil je omezit její hlučnost. To přijde s nástupem elektromobilů. Zelení řešili CO2 ,ale běžné znečištění vzduchu nikoli. Většinu znečištění v obcích dnes už produkují malé zdroje. Kde jsou ti ekologové, co protestují proti zastaralým domácím kotelnám ? Maximálně vylezou na odsířený Prunéřov u kterého po další rekonstrukci dojde k dalšímu prudkému snížení emisí! Nikdy jsem neviděl , že by zelení lobovali za omezení zemědělských dotací a podporovali zalesňování odlesněných kopců. V řepkovém poli ptactvo domov nenajde!Co se týče zdravotnictví , pak to je také kapitola sama pro sebe , bežný občan ČR nemá zatím možnost využívat moderní medicínu ani v případě , že je si ochoten sám zaplatit v lepších případech , kdy stát platí horší péči nemůže si občan připlat rozdíl mezi horší a lepší péči , ale pouze plnou cenu lepší péče. Část lidi umírá nebo se stává ivalidní jenom proto, že nedostanou takovou lékařskou péči ,která existuje , ale stát na ní nemá nebo se někdo rozhodnul že je levnější zaplatit těmto lidem invalidní důchod než drahé léky. Na druhou stranu je tady velký tlak , aby byly propláceny levné léky, který si každý může koupit sám. Je tady tlak na proplácení prvních 3 dnů nemoci , aby se mohlo dále zneužívat zdravotní pojištění. Takové nápady odnesou právě ti lidé , kteří intenzivní a drahou mnohdy doživotní léčbu skutečně potřebují. To může být jednou každý z nás. |