https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volby-2010-zvitezily-nove-strany-zeleni-a-lidovci-odchazeji?ids%5Bx793e45e7cb91ee86f2f942fd8dcb8e09%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby 2010: Zvítězily nové strany, zelení a lidovci odcházejí

29.5.2010 18:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přestože nejvíce hlasů v letošních parlamentních volbách získal hlavní favorit ČSSD a jen o něco méně hlasů získala ODS, vyhrály především nové strany TOP 09 a Věci veřejné. Do parlamentu se dostala ještě KSČM, končí zelení i lidovci. V novém složení sněmovny posílila pravice a středové strany, velký odliv hlasů postihl levicové strany. Odpoledne svůj mandát položil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, předsednictvo Strany zelených rezignovalo celé. Večer rezignoval také předseda ČSSD Jiří Paroubek.
 

Podle dat Českého statistického úřadu nejvíce hlasů získala ČSSD (22,1 %), na druhém místě skončila ODS (20,2 %), třetí je TOP 09 (16,7 %), čtvrtá KSČM (11,3 %), páté skončily Věci veřejné (10,9 %). Do parlamentu se nedostaly dvě bývalé vládní strany, KDU-ČSL a Strana zelených. K letošním volbám do parlamentu přišlo 62,59 % oprávněných voličů, o něco méně než před čtyřmi lety, kdy přišlo 64.47 %.

Rýsuje se tak možnost koalice ODS a TOP 09. Ta může fungovat s přímou účastí nebo s podporou Věcí veřejných, toto seskupení by mělo pohodlnou nadpoloviční většinu 118 poslanců. Místopředseda ODS Petr Nečas vyzval tyto strany k sestavení koalice „odpovědného rozpočtu“. K možnosti sestavit pravo-středovou vládu pogratuloval ve vysílání České televize také předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Úspěch to určitě není“, komentoval výsledky sociální demokracie.

Po přepočítání hlasů na mandáty získala vítězná ČSSD 56 poslaneckých mandátů (po sněmovních volbách v roce 2006 to bylo 74), ODS dostala ve sněmovně 53 křesel (v roce 2006 to bylo 81), třetí TOP 09 získala 41 poslaneckých mandátů, KSČM zůstalo 26 mandátů, stejně jako v roce 2006 a Věci veřejné budou mít 24 křesel.

Těsně před branami parlamentu zůstala KDU-ČSL (4,4 %). Ještě odpoledne oznámil její předseda Cyril Svoboda, že odstupuje z funkce předsedy strany a znovu kandidovat nebude. Další strany, které nepřekročili potřebnou pětiprocentní hranici, jsou Strana práv občanů Zemanovci (4,3 %), Suverenita Jany Bobošíkové (3,6 %) a Strana zelených (2,4 %). Všechny strany, které získaly více než 1,5 % odevzdaných hlasů dostanou příspěvek sto korun za každý hlas. Zelení ale nedosáhnou na příspěvek na činnost. Na ten má nárok strana, která ve volbách získala alespoň tři procenta hlasů. Příspěvek začíná na šesti milionech ročně.

Ještě odpoledne prohlásil předseda Strany zelených Ondřej Liška, že úspěchem bude jakýkoli výsledek, který bude lepší než propad v evropských volbách, kdy zelení získali 2,06 % hlasů. „Zelená politika nekončí, budeme pokračovat, sněmovní volby jsou jednou, byť důležitou kapitolou. Nemám strach, že by zelení z české politiky zmizeli, letos před sebou máme ještě komunální a senátní volby,“ řekl ve vysílání České televize Ondřej Liška.

"Výsledek Strany zelených ve volbách je zklamáním a ukazuje, že zelená témata už nebudou mít své obhájce v parlamentu," řekl pak na podvečerním tiskové konferenci. Odevzdané hlasy prý ale zeleným pomůžou pokračovat v plnění programu, tedy ochraně životního prostředí a politice trvale udržitelného rozvoje. „To je nevyhnutelná politika, ke které se dříve či později budou muset přiklonit i všichni ostatní,“ prohlásil Liška. Vedení zelených po volbách svolá celorepublikový sjezd, na kterém celé předsednictvo rezignuje. „Kdo bude chtít dále kandidovat, se každý z nás rozhodne v následujících týdnech,“ dodal.

Podrobnější informace k volebním výsledkům najdete na stránkách Volby.cz.


reklama

 
Hugo Charvát
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

takže čao, greeni - 2. 6. 2010 - Šafařík

Jenom k tomu jestřábovi - sokolníci jsou rozšíření skoro rovnoměrně po celém území bývalé ČSR. Je velmi zajímavé, že prakticky stejné zkušenosti, jako prezentuji tady já, mají i náhodní lidé z jiných koutů střední Evropy, s nimiž jsem se kdy dal na toto téma do řeči.
Co se týče té nesmyslné absolutní ochrany - 1. zákonná ochrana jestřába platí od 1. 1.1975. Do té doby byl vždy považovaný za úhlavní škodnou drobné pernaté a domácích zvířat. Přestože byl huben na potkání, nikdy vážně z naší krajiny nezmizel. Jak mi bylo pak vysvětleno, tak jeho zákonnou ochranu mimo bažantnice prý prosadili na popud sokolníků - aby byl ještě více dostupnější. Jelikož si ho sokolníci velmi cenili - vlastně tehdy jediný lovecký dravec, tak o něho i pečovali. Výsledkem byla jeho největší hustota hnízdění v 80. letech (v polesí o 3000 ha jsem měl min. 8 párů a to mi známý lesník ještě chtěl ukázat dalších 5!!!). Samozřejmě měli mnoho střetů s civilizací, ale jaksi jsme tu zase byli my a snažili jsme se je vždy zachránit. Motivem byla pro nás jejich snadná dostupnost. S nástupem politiky diletantů toto všechno ustalo. Znovu připomínám, že sokolníci v těch 90. letech několikrát varovali MŽP i ornitology, že ztratíme-li motiv k jeho ochraně, lidé je jednoduše zase vybijí. A to se také stalo. Takže proč bych zrovna já měl podporovat existenci takového molochu, kde ničemu nerozumí a ještě si nedají říci? A navíc leda vyrábějí umělé problémy za mé daně????
Bukáček - v 80. letech se jeho stavy prakticky nehly. Kdekoliv jsem dojel, vždy jsem ho viděl prakticky v nezměněných stavech.
Na konci 80. let jsem začal pozorovat návrat chocholouše do měst tady v okolí. V průběhu let 90. toto ustalo a chocholouše jsem neviděl už řadu let. V 80. letech bylo v polích stále plno skřivanů, dnes je jich leda zlomek. A to jste cosi psal o přístupů komunistů k přírodě ...
Nevím, kde jste vyčetl, že polák malý byl hojnější chocholačky. V 70. letech patřil určitě spíše k vzácnějším druhům - nejběžnější na našich rybnících byla právě chocholačka, polák velký s březňačkou, hvízdák pak čírka obecná, modrá, kopřivka a celkem častý byl i lžičák. Tuto dobu si už totiž velmi dobře pamatuji a vím velmi dobře, co si i střelilo.
Když jste vzpomněl ty vlaštovky, tak jejich nejprudší pád byl asi v půli 90. let a co posledních pár roků i sleduji, tak velmi vymizela i ještě nedávno velmi hojná jiřička. A zase opakuji, že ti, co se ohánějí tolik ochranou přírody, se nikde snad ani nepozastavili nad tím, co se stalo s nejběžnějším hnízdičem našich panelových sídlišť.
A to jsem už nevzpomněl racka checht. a čejku. Takže tak nějak vidím tu "nezbytnost" ochranářského šimla na MŽP.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist