Volby 2010: Zvítězily nové strany, zelení a lidovci odcházejí
Podle dat Českého statistického úřadu nejvíce hlasů získala ČSSD (22,1 %), na druhém místě skončila ODS (20,2 %), třetí je TOP 09 (16,7 %), čtvrtá KSČM (11,3 %), páté skončily Věci veřejné (10,9 %). Do parlamentu se nedostaly dvě bývalé vládní strany, KDU-ČSL a Strana zelených. K letošním volbám do parlamentu přišlo 62,59 % oprávněných voličů, o něco méně než před čtyřmi lety, kdy přišlo 64.47 %.
Rýsuje se tak možnost koalice ODS a TOP 09. Ta může fungovat s přímou účastí nebo s podporou Věcí veřejných, toto seskupení by mělo pohodlnou nadpoloviční většinu 118 poslanců. Místopředseda ODS Petr Nečas vyzval tyto strany k sestavení koalice „odpovědného rozpočtu“. K možnosti sestavit pravo-středovou vládu pogratuloval ve vysílání České televize také předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Úspěch to určitě není“, komentoval výsledky sociální demokracie.
Po přepočítání hlasů na mandáty získala vítězná ČSSD 56 poslaneckých mandátů (po sněmovních volbách v roce 2006 to bylo 74), ODS dostala ve sněmovně 53 křesel (v roce 2006 to bylo 81), třetí TOP 09 získala 41 poslaneckých mandátů, KSČM zůstalo 26 mandátů, stejně jako v roce 2006 a Věci veřejné budou mít 24 křesel.
Těsně před branami parlamentu zůstala KDU-ČSL (4,4 %). Ještě odpoledne oznámil její předseda Cyril Svoboda, že odstupuje z funkce předsedy strany a znovu kandidovat nebude. Další strany, které nepřekročili potřebnou pětiprocentní hranici, jsou Strana práv občanů Zemanovci (4,3 %), Suverenita Jany Bobošíkové (3,6 %) a Strana zelených (2,4 %). Všechny strany, které získaly více než 1,5 % odevzdaných hlasů dostanou příspěvek sto korun za každý hlas. Zelení ale nedosáhnou na příspěvek na činnost. Na ten má nárok strana, která ve volbách získala alespoň tři procenta hlasů. Příspěvek začíná na šesti milionech ročně.
Ještě odpoledne prohlásil předseda Strany zelených Ondřej Liška, že úspěchem bude jakýkoli výsledek, který bude lepší než propad v evropských volbách, kdy zelení získali 2,06 % hlasů. „Zelená politika nekončí, budeme pokračovat, sněmovní volby jsou jednou, byť důležitou kapitolou. Nemám strach, že by zelení z české politiky zmizeli, letos před sebou máme ještě komunální a senátní volby,“ řekl ve vysílání České televize Ondřej Liška.
"Výsledek Strany zelených ve volbách je zklamáním a ukazuje, že zelená témata už nebudou mít své obhájce v parlamentu," řekl pak na podvečerním tiskové konferenci. Odevzdané hlasy prý ale zeleným pomůžou pokračovat v plnění programu, tedy ochraně životního prostředí a politice trvale udržitelného rozvoje. „To je nevyhnutelná politika, ke které se dříve či později budou muset přiklonit i všichni ostatní,“ prohlásil Liška. Vedení zelených po volbách svolá celorepublikový sjezd, na kterém celé předsednictvo rezignuje. „Kdo bude chtít dále kandidovat, se každý z nás rozhodne v následujících týdnech,“ dodal.
Podrobnější informace k volebním výsledkům najdete na stránkách Volby.cz.
reklama
Online diskuse
takže čao, greeni - 31. 5. 2010 - arahatPane šafaříku, nevím, kde jste přišel na spojení s úbytkem ptačích druhů, o kterých píšete, s činností MŽP. Početnost drtivé většiny z nich klesá min. od poč. 70. let minulého století, v případě bukáčka malého od 60. let., strnad obecný klesá od konce 50. let, kdy byly zceleny lány a rozorány meze. Vyjmenovávat mezi druhy, které by "již byly na pokraji vyhubení" jestřába je zcela mimo mísu. Početní stavy sice v letech 1989 - 2003 poněkud poklesly, ale nijak výrazně (Šťastný et al. 2006), strnad luční naopak od počátku 90. let přibývá. Ptáci ubývají spíše v celkovém počtu (Voříšek et al. 2009), vývoj kopíruje změny v krajině - nadále (nejvíce)ubývá ptáků otevřené (zemědělské krajiny), přibývá ptáků lesních.Bohužel praxe do značné míry zůstává na lidech - třeba mnohé MS by se mohly věnovat spíše než vysazování smrků do mokřin v polích (jak to znám z okolí svého bydliště)vysazování křovin podél polních cest....mimochodem z dílny MŽP i těch extremistů v otázce druhové ochrany vyšly legislativní kroky, které to nejen umožňují, ale i finančně podorují... Za přiblblých komunistických papalášů bylo běžným zvykem umývat auto u každé říčky, na ochranu přírody se kašlalo ve velkém. Samozřejmě součanost přináší nová negativa (třeba právě Vámi zmiňovanou zástavbu), v oblasti druhové ochrany vidím negativum mj. v neaktuálnosti zvláště chráněných druhů (chybí právě racek, chybí orel královský apod.)... |